1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mnenie [13.5K]
3 years ago
13

\left(3x-5\right)+\left(x+6\right)

Mathematics
1 answer:
ryzh [129]3 years ago
5 0
I'm sorry but I couldn't really get that can u at least take a picture or something
You might be interested in
Solve for m<br> 2/3=m/42
almond37 [142]
\frac{2}{3}=\frac{m}{42}\ \ \ \ | multiply\ by\ 42\\\\ \frac{2*42}{3}=m\\\\&#10;28=m\\\\Solution\ is\ m=28.
4 0
3 years ago
If 3 bags of chips cost $6.39, what is the unit ratio? Show your work please ^-^
KonstantinChe [14]

$6.39/3 bags = x dollars/1 bag

x dollars = $6.39/3 bags = $2.13 : 1 bag

5 0
3 years ago
Find the distance between (3,-2) and (2,-4)
Sphinxa [80]

Answer:

i believe it is (2,1)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is the most reasonable estimate for 54% of 168<br> <br> A:8.4<br> B:46<br> C:84<br> D:110
lianna [129]
Just by estimating, 54% is a little over 1/2 of 168.  You know by that, that neither A or B is close. The real answer is 90.72, so if your instructor wants you to round up, it would be D
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me fast thanks so much i need help on this math problem thanks again:)
azamat
  28.0
+14.2  =  42.2 could i plz get a brainleist  i really need it
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the measure of angle y. Round your answer to the nearest hundredth. (please type the numerical answer only)
    13·2 answers
  • 150,000 is 70% of what number?
    13·1 answer
  • How many times does 16 go into 40
    11·2 answers
  • If you buy a computer directly from the manufacturer for $3,159 and agree to repay 48 equal installments
    15·2 answers
  • Can someone help me solve this? I keep getting stuck
    13·1 answer
  • A group of friends were working on a student film. They spent $570 on equipment,
    8·2 answers
  • Help me with this its super hard
    5·1 answer
  • (Please someone help me!) (No links!)
    6·1 answer
  • Please answer URGENT
    9·1 answer
  • Find the highest number which divides 144,384 and 432 without leaving remainder​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!