1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
givi [52]
3 years ago
10

A girl planned to swim straight across a river of width 25m. After she had swum across the river, the girl found she had been sw

ept 4m downstream. How far did she actually swim? Calculate your answer, in metres, correct to 1 decimal place.
Mathematics
1 answer:
s2008m [1.1K]3 years ago
8 0
25^2 + 4^2 = c^2, c = 25.3 m
You might be interested in
Geometry math question
Svetlanka [38]

notice the tickmarks on the sides, meaning TX = FL, YX = FW and YT = WL, I must say those tickmarks are missing a triplet one |||, but anyhow, they are there, and if that is indeed the case, then S ide S ide S ide.

6 0
3 years ago
If x2 = 30, what is the value of x?
hammer [34]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

15 x 2 = 30

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is greater .83 or .083?
Serggg [28]
.83 is greater .038 is in the thousands place and .83 is in the hundreds hope this Helped :D
8 0
3 years ago
The ratio of girls to boys in the 6th grade is to 6to7 how many girls are there if there are 364total students
Rina8888 [55]

Answer:

168 girls.

Step-by-step explanation:

There are a total of 6 + 7 = 13 'parts'.

So one part = 364 / 13 = 28.

So the number of girls = 6 * 28

= 168.

4 0
3 years ago
What is the value of x in the figure?<br> NEED HELP ASAP
Daniel [21]

Answer:

150 degrees

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve for t.<br><br>3/4t = 1/4
    12·1 answer
  • How do you find h(x)?
    6·1 answer
  • PLZ HELP ASAP SIMILAR AND CONGRUENT TRIANGLES
    12·1 answer
  • If M ⊥ N and L ∥ M, then _____
    13·1 answer
  • At a grocery store a 18 oz box of cereal costs $5.22. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20-%202x%20-%204y%20%3D%2010%20%20%5C%5C%202x%20%2B%204y%20%3D%20%20-%2010" id="TexFormula1"
    5·1 answer
  • 21 = 4x - 9 - x<br> what is x?
    9·2 answers
  • The diagram shows the spot on a basketball court called the "key". what is the area of the key? Use 3.14 for pi
    13·1 answer
  • Can someone teach me how to solve this
    7·2 answers
  • (x + 10) (-2x +15)<br><br>cam someone this for me​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!