Answer:
The answer is (x-6) squared
Answer:
1/6
Step-by-step explanation:
The gradient of the line segment is the same as slope
m = (y2-y1)/(x2-x1)
= ( -4 - -5)/( 2 - -4)
= (-4+5)/( 2 +4)
1/6
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
the ansewr is x=3 and y=0
Answer:
-36+(-8)
Step-by-step explanation: