1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ikadub [295]
3 years ago
10

Preston Products provides the following data for the year: Actual production and sales for the year 195 units Budgeted productio

n and sales for the year 200 units Budgeted fixed costs $540,000 Actual fixed costs $600,000 What is the fixed overhead flexible-budget variance for Preston Products?
Business
2 answers:
svetlana [45]3 years ago
6 0

Answer:

A. $60,000 U

Explanation:

Given that

Budgeted fixed cost = 540,000

Actual fixed cost = 600,000

Recall that,

fixed overhead flexible-budget variance = Actual amount - standard (budgeted) amount

Thus,

Variance = 600,000 - 540,000

= $60,000 Unfavorable

It is unfavorable because the actual cost is higher than the budgeted cost. When actual cost is less than budgeted cost, it is favorable.

frez [133]3 years ago
5 0

Answer:

D) $73,500U

Explanation:

Variance is the difference between standard and actual costs. Standard cost can also be referred to as Budgeted costs. In the tree of total overhead variance, there are two major branches of variances:- Total Variable Overhead Variance and Total Fixed Overhead Variance. Under the total variable overhead variance are two branches which include Expenditure and Efficiency. The total fixed overhead variance include expenditure and volume and under these a e capacity and efficiency respectively.

 In calculating the total fixed overhead variance, the fixed overhead recovery rate, actual production and actual fixed overhead are needed. This can be denoted as: FORR × AP - FO(A). (A) represents at actual. To calculate for the Fixed Overhead Recovery Rate(F.O.R.R), the fixed overhead is divided by standard units.

 Now, we can solve the problem using the above stated formula.

  F.O.R.R = $540,000 ÷ 200 units = $2,700.

Therefore, using the formula,

($2,700 × 195 units) - $600,000

= $526,500 - $600,000

= $73,500A. "A" denotes adverse or unfavorable. This occurs when there is a minus in front of the figure. This particular answer suppose to be -$73,500 but due to this being an amount in a currency and not just a random figure, the minus sign is taken away and the "A" sign attached to it. If it had no minus signs in front, the sign "A" will be changed to "F" signifying Favourable

You might be interested in
Name and describe the four basic types of fees and cost a franchise owner must pay
laila [671]
Light,water bills yeah that’s all
8 0
3 years ago
Purchase Company recently acquired several businesses and recognized goodwill in each acquisition. Purchase has allocated the re
netineya [11]

Answer:

Purchase Company

                                                                  RU-1           RU-2          RU-3

Goodwill Impairment loss (gain)           $8,300      $44,600 ($383,250)

Explanation:

a) Data and Calculations:

Carrying Amounts

                                   RU-1           RU-2          RU-3

Tangible assets   $215,500   $261,000   $158,250

Trademark            257,000

Customer list        154,500

Unpatented technology        232,500

Licenses                                 100,000

Copyrights                                                  65,500

Goodwill               190,250       187,550     136,500

Liabilities              (35,000)

Book values      $782,250    $781,050  $360,250

Fair values        $773,950    $736,450  $743,500

Goodwill Impairment

 loss (gain)           $8,300      $44,600 ($383,250)

b) Purchase Company will recognize Goodwill impairment expense for RU-1 and RU-2.  It will recognize a Goodwill impairment gain for RU-3.  A goodwill impairment gain results when the fair value is higher than the book value of the net realizable assets.

6 0
2 years ago
If a person drives an automobile, they are required by law to have automobile liability insurance. in which situation would this
Lemur [1.5K]
If the driver were to get into a crash or accident that was not their fault
8 0
3 years ago
Allo Foundation, a tax-exempt organization, invested $200,000 in cost-saving equipment. The equipment has a five-year useful lif
murzikaleks [220]

Answer:

$34,310.45

Explanation:

Net present value is the present value of after-tax cash flows from an investment less the amount invested.  

NPV can be calculated using a financial calculator  

Only projects with a positive NPV should be accepted. A project with a negative NPV should not be chosen because it isn't profitable.  

When choosing between positive NPV projects, choose the project with the highest NPV first because it is the most profitable.

Cash flow in year 0 =  $-200,000

Cash flow in year 1 - 5 = 65,000

I = 12%

NPV = $34,310.45

To find the NPV using a financial calculator:

1. Input the cash flow values by pressing the CF button. After inputting the value, press enter and the arrow facing a downward direction.

2. after inputting all the cash flows, press the NPV button, input the value for I, press enter and the arrow facing a downward direction.  

3. Press compute  

6 0
3 years ago
A craftsman named William Barnes builds two kinds of​ birdhouses, one for wrens and a second for bluebirds. Each wren birdhouse
Ahat [919]

Answer:

The objective function is to minimize cost thru use of linear programming

Explanation:

A craftsman named William Barnes builds two kinds of​ birdhouses, one for wrens and a second for bluebirds. Each wren birdhouse takes 4 hours of labor and 4 units of lumber. Each bluebird house requires 2 hours of labor and 12 units of lumber. The craftsman has available 72 hours of labor and 120 units of lumber. Wren houses yield a profit of $ 10 each and bluebird houses yield a profit of $ 15 each. The aim of the objective function for William should be to ▼ Minimize Maximize the objective value.

The objective function is to minimize cost thru use of linear programming

3 0
3 years ago
Other questions:
  • EDP is trying to decide between two different conveyor belt systems. System A costs $438,000, has a six-year life, and requires
    10·1 answer
  • Chips based on designs from the firm ___________________ dominate the market for smartphones, but they are not compatible with t
    15·1 answer
  • At the equilibrium price, the quantity of the good that buyers are willing and able to buya. is greater than the quantity that s
    12·1 answer
  • A decrease in individual income taxes​ ________ disposable​ income, which​ ________ consumption spending.
    8·1 answer
  • Using the Du Pont method, evaluate the effects of the following relationships for the Butters Corporation. a. Butters Corporatio
    11·1 answer
  • A function that indicates the maximum output per unit of time that a firm can​ produce, for every combination of inputs with a g
    15·1 answer
  • HVAC Services Inc. employs two hundred workers. Workers who lose their jobs with HVAC may have a right to continued health-care
    14·1 answer
  • The demographics of their target market are extremely important for companies to know in order to determine how they'll advertis
    13·1 answer
  • A change in supply is illustrated by a movement along an existing supply curve
    11·2 answers
  • For starbucks, __________ is the main advantage of entering new markets like japan and china via a joint venture.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!