1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kiruha [24]
3 years ago
15

What is half of 128 explain

Mathematics
2 answers:
Solnce55 [7]3 years ago
6 0
Half of 128  is 64. we know this because one half is eaual to .5 and if you multiply .5 by a number you get half that number (for example 10*.5=5) so 128*.5 =64 

pishuonlain [190]3 years ago
4 0
Half of 128 is 64. This is the answer because if you divide the number by two, you are breaking the number into two pieces, or otherwise, two halves. So, 2 goes into 128 a total of 64 times.
You might be interested in
if a box of pen given 200 children each will get to Pen if the number of children is reduced by 10 how many pens would each get​
wlad13 [49]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

So origianally, a box of 200 pens gave 2 each to every child. IThat means that there were 100 kids origianally. How? 200/2=100.

If they reduced it by 10, then 100/10=10.

200 / 10 = 20.

So each child would get 20 pens!

<em>For any questions, please say so in the comments :)</em>

<em>Have a blessed day and hope this helped! :D</em>

8 0
3 years ago
Round seven point seven six to one decimal place
Rzqust [24]
7.76 to one decimal place

= 7.8

We are looking at one decimal place, in this case the number 7 after the decimal place next to 6. Any number above 5 rounds up the number in front of it. 6 is above 5 so it changes the 7 to an 8.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
find the constant m and b in the linear function f(x)=mx+b so that f(6)=9 and the straight line represents by f has slope -4
Charra [1.4K]

Answer:

The constant m=-4, and b=33

Step-by-step explanation:

F(x)= MX+b

If f(6)=9 then x=6, m= -4

9= -4(6) + b

9= -24 + b

b= 9 + 24

b= 33

Therefore the constant m, which is the slope is -4 and b which is the intercept is 33

4 0
3 years ago
M+7.9=39 1/2 I need help with this
Rasek [7]

Answer:

M would equal 31.6

Hope this helps!

Brainliest??

6 0
3 years ago
The average speed to go by car from home to college is 30 miles per hour. The average speed to go back home from college is 20 m
Levart [38]

Answer:

24 mph for both 60 miles and 40 miles.

Step-by-step explanation:

We need to find how long it takes to get to college and from it.

Speed x time (x) = Distance (60)

30x = 60

x=2

It takes two hours to get to college

20x = 60

x = 3

It takes 3 hours to get back. It's a total of 5 hours, 2 hours at 30mph and 3 at 20. Now we need to find the average

30+30+20+20+20=120

120/5= 24

The average speed for the round trip is 24.

To do the second part, we follow the same process, but replace 60 with 40 for distance.

30x=40

x= 1.33

20x=40

x=2

We can add the total distance and divide by total time to find the average.

The total distance is 80. Time is 3.33

80/3.33=24

The average speed is still 24.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help asap 45 pts
    5·2 answers
  • Using radicals,write an equivalent expression for the expression y1/5
    5·1 answer
  • The diagram shows isosceles trapezoid LMNP. It also shows how line segment NO was drawn to form parallelogram LMNO. Isosceles tr
    15·2 answers
  • Eric has saved $18,300 toward a down payment on a house. He makes a salary of $59,750 a year. What is the maximum he could affor
    12·2 answers
  • 1. Two trucks, truck A and truck B, are driving across the country taking the same route.
    10·2 answers
  • 83. A given circle has a
    10·1 answer
  • Please help the answer choices are and look at the picture to see that question.
    12·1 answer
  • Lois is four times as old as her son Don. The sum of their ages is 40. How old is Don?
    5·2 answers
  • Find the unit rate.<br><br> $4.80 for 6 cans<br><br> The unit rate is $<br> per can.
    5·2 answers
  • Tom has saved $390. He plans to spend $30 each month for music lessons. The function
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!