For this we would just need to divide the cost by the amount of pounds.
$10/5 pounds
=$2/pound
The feed costs $2 per pound. Have a nice day!
Equal to! If we have a decimal and we add a zero onto the END, the value will not change! The values will only change if you change the place values. Now, this is only with decimals!!
Ok.. if you got 84.99 as you answer then you would put .15 *99.99 then you would get 14.9985 then round and get 15.00 and then 99.99 - 15.00 ....you will get 84.99...i think
Answer:
Well if it volume it would be 16 × 2 which is 32 then that would 32 × 16=512
but you wrote area so it would be 16