1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
drek231 [11]
3 years ago
11

| 3x - 5|= 11 How do u do this

Mathematics
1 answer:
Valentin [98]3 years ago
6 0

Answer:

x= 5 1/3

Step-by-step explanation:

l3x-5l=11

3x-5=11

   +5 +5

3x=16

/3   /3

x=5 1/3

You might be interested in
How to graph 3 points <br> f (x) = -2x + 5
Kisachek [45]
The first one is 0,5 the second one is 1,3 last one is 2,1 
5 0
4 years ago
What is the constant of proportionality equation for this graph?
kodGreya [7K]
Don’t know please help me get an A+
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
If there were to be 9 boys and 6 girls at a party and the host wanted each to be given the same number of candies that could be
VARVARA [1.3K]
I got 5 packages as the answer
7 0
4 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
Simplify. 8u+9v+3u−5v
musickatia [10]
Combine like terms
8u+3u= 11u
and
9v-5v= 4v
So the answer is 11u+4v
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Help please! asap and thanks
    11·1 answer
  • Please answer this question its urgent
    12·2 answers
  • What is an equation of the line in slope intercept form? m = 4 and the y-intercept is (0, 5) (1 point)?
    15·2 answers
  • Below is an geometric sequence.
    8·2 answers
  • Calculate the value of B in the triangle below.
    12·1 answer
  • How do you put 2x+y=2 into slope intercept form
    9·2 answers
  • 3. A town is 28 square miles in area. The
    14·1 answer
  • Y=1/2x<br><br> Y= 4x<br><br> Y= 1/4 x<br><br> Y= 2 x
    7·1 answer
  • PLEASE ANSWER QUICKLY. WILL GIVE BRAINLIEST IF RIGHT!
    8·2 answers
  • The Chinese Buffet costs $9.95 a person. Johnny, his mother, and his father have dinner there, They receive a 25% discount. What
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!