The first one is 0,5 the second one is 1,3 last one is 2,1
Don’t know please help me get an A+
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Combine like terms
8u+3u= 11u
and
9v-5v= 4v
So the answer is 11u+4v