1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
satela [25.4K]
3 years ago
10

Plz help I need by tonight

Mathematics
1 answer:
Romashka-Z-Leto [24]3 years ago
6 0
He can use three bookshelves. there will be 3 math books on each of the three shelves and 2 reading books on each of the shelves. 3 is the greatest common factor of 9 and 6.
You might be interested in
A grocer can buy strawberries for $1.38 per pound. write an equation relating c, the cost, and p, the pounds of strawberries.
slamgirl [31]

Answer:

1.38p=C

Step-by-step explanation:

each pound is $1.38 and pounds is p they have to equal to C, the total.

5 0
3 years ago
(10p+96)+(-6p+93)=(9+75)
wariber [46]

Answer:-26.25

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is m 1.50°<br> 2. 35°<br> 3.130°<br> 4.95
Ann [662]

Answer:

∠ A = 50°

Step-by-step explanation:

The angle adjacent to 145° inside the triangle is

180° - 145° = 35°

The exterior angle of a triangle is equal to the sum of the 2 opposite interior angles.

85° is an exterior angle of the triangle , then

∠ A + 35° = 85 ( subtract 35° from both sides )

∠ A = 50°

6 0
3 years ago
In a certain clothing store,6 shirts and 3 ties cost $79.50 ,and 3 shirts and 2 ties cost $41. determine the cost of each shirt.
Komok [63]

Answer:

Each shirt cost $12

Step-by-step explanation:

First, we have to interpret this question and turn each to an equation, letting shirts represent the letter s and ties represent the letter t.

6 shirts and 3 ties cost $79.50 would be interpreted to 6s+3t=79.5 ,and 3 shirts and 2 ties cost $41 would be interpreted to 3s+2t=41

Hence we have two equations, and we solve them simultaneously.

6s+3t=79.5 (Equation 1)

3s+2t=41 (Equation 2)

We can either use the substitution method or the elimination method but for the sake of this question, we use the Elimination method.

6s+3t=79.5 (Equation 1)

3s+2t=41 (Equation 2)

We multiply equation 1 by 2 and we multiply equation 2 by 3, I'm prefer to eliminate the

2(6s+3t=79.5)

12s+6t=159 Equation 3

3(3s+2t=41)

9s+6t=123 Equation 4

We subtract equation 4 from equation 3.

12s+6t=159

9s+6t=123

12s-9s=3s

6t-6t=0

159-123=36

We therefore have

3s=36

Divide both sides by 3

s=36/3

s=12

One shirt cost $12

3 0
3 years ago
Mrs. Haley baked apple pies for her family. The boys ate 9/10 of a pie and the girls ate 2/5 of a pie. How much more pie did the
garik1379 [7]

Answer: The boys ate half a pie more than the girls did (5/10 more).

Step-by-step explanation:

2/5 = 4/10

The difference between 9/10 and 4/10 is 5/10, or one half, so that's your answer.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What characteristics make Ur an advanced city?
    5·1 answer
  • 450 is 10x's as much as​
    6·1 answer
  • Which sets of numbers are closed under addition?
    13·1 answer
  • How do you solve this
    10·1 answer
  • Landon has 15 fewer toy cars than his sister. If Landon has 84 toy cars, how many
    13·2 answers
  • What is the simplified form of this expression?
    11·1 answer
  • Charles and Lisa were having a watermelon eating contest. They ate twelve slices of watermelon between the two of them. Lisa ate
    8·2 answers
  • Please help it’s urgent and need this done
    8·1 answer
  • 'Solve 4x- c= k for x.
    9·2 answers
  • Evaluate x Square-4x for x=-7
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!