1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Allushta
[10]
3 years ago
11
2 1/2 divided by 1 5/8? I forgot how to divide fractions and simplify them....please help
Mathematics
Answer
Comment
Send
2
answers:
OlgaM077
[116]
3 years ago
7
0
2 and a 1/2 = 4/2 + 1/2 = 5/2
1 and 5/8 = 8/8 + 5/8 = 13/8
(5/2)/(13/8)=40/26=20/13=13/13+7/13=1+7/13
Send
nlexa
[21]
3 years ago
3
0
Send
You might be interested in
there are 4800 plastic spoons in a case there 6 box3s of spoons in each case how many spoons are in each box
Slav-nsk [51]
Sorry if im wrong but i am pretty sure that is 266
3
0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP! FINDING SLOPE!
stepan [7]
The answer is a because it has a negative slope and to find it i did rise over run it rises one block for every four it goes over
5
0
3 years ago
Hiro painted his room at a rate of 8 square meters per hour. After 3 hours of painting, he had 28 square meters left to paint. L
coldgirl [10]
Answer:
cgnnjfcjifchhgsiwjcjcbanxjdhw
5
0
2 years ago
Sam is making trail mix the recipe requires 1 1/2 cups of raisins for 6 cups of peanuts. How many cups will he of raisins will h
LuckyWell [14K]
You will need .5 cups of rasi w
7
0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points) Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins
bija089 [108]
1.49/6 = 0.248 per oz
3.59/13 = 0.276 per oz
lowest price is A. 6 oz for 1.49
3
0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
A piece of paper is 11 inches long and 8.5 inches wide. What is the area of the paper in square centimeters? (Please show work!)
9
·
1 answer
Solve five and six eighths plus four and four fifths.
7
·
2 answers
The first figure is dilated to form the second figure.
15
·
2 answers
How many athletes exercised more than 40 but less than 60 minutes
15
·
2 answers
In an actual, 100 people were polled to determine the probability of a person wearing either glasses or contact lenses. Of those
5
·
1 answer
3 different improper fractions that equal 4 2/3
8
·
1 answer
a fitness center offers yoga for $10 per class and sells yoga mats for 19.95. A person paid a total cost f $139.95 to the fitnes
5
·
1 answer
What is the area of the triangle 10,24,26
6
·
1 answer
Helppp plzzzzzzz..………..
8
·
2 answers
Find next two terms. -162, -54, -18, ?, ?
14
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!