1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksanka [162]
2 years ago
6

Help me please lots of points

Mathematics
2 answers:
lapo4ka [179]2 years ago
8 0

Answer:

i sory i need points

Step-by-step explanation:

leva [86]2 years ago
3 0
7. -40
14. 200

Is this the answer you were looking for?
You might be interested in
Help?!?!?!!?!?!?! :)
Andru [333]

Answer:

I think its

Step-by-step explanation:

6+2x

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is the missing term of the geometric sequence in which a1= 2 and a3 = 200?
stellarik [79]
A2 = 20.
The formula is a(n+1) = 10a(n)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bird at the top of a tree looks down at a field mouse with an angle of depression of 65Á. If the field mouse is 30 meters from
Dafna11 [192]
Correct answer is 33.1 m.

Use The definition of trigonometric functions. The sine of an angle is the quotient of the opposite side and hypotenuse.

sin{65^o}= \frac{30}{x} 
\\x= \frac{30}{sin{65^o}}
\\x=33.1 


3 0
3 years ago
Sarah claims that when you divide, the number you are dividing always gets smaller. John says this is not true. Who is correct?
inn [45]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

John is correct as Dividing does not always gets the quantity smaller for example if we divide 4 by 0.5

We get

4/0.5= 8

6 0
2 years ago
A bakery charges $14.00 for 4 croissant sandwiches. What is the unit rate?
xxMikexx [17]

Answer:

The unit rate is given as $3.5 per croissant sandwiches.

Step-by-step explanation:

The total charges are $14.00

There are 4 such croissant sandwiches.

<em>The unit rate is given as, A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates.</em>

Thus the unit rate is given as ,

= \frac{14}{4} = \frac{7}{2} = 3.5

Thus the unit rate is given as<em> $3.5 per croissant sandwiches.</em>

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Median and mean math questions
    7·1 answer
  • mike says 3/3 of his fraction model is shaded blue. Ryan says 6/6 of the same model is shaded blue . are the two fractions equiv
    12·2 answers
  • Which of the following shows the extraneous solution to the logarithmic equation below?
    5·2 answers
  • an apple pie was cut into 4 equal slices one slice was quickly eaten what fraction of the pie was left
    10·1 answer
  • What are the vertex and x-intercepts of the graph of the function given below?<br> y = x^2 - 2x - 48
    14·2 answers
  • I'm not the best a geometry so any help would be great
    9·1 answer
  • A recipe uses 8 ounces of cocoa mix to make hot chocolate for 7 people what is the unit rate in ounces per person
    10·1 answer
  • The points (-5, -22) and (4, r) lie on a line with slope 3. Find the missing coordinate r.
    13·1 answer
  • Peter rolls 2 fair dice and adds the results from each.
    8·2 answers
  • A machinist is using a 4.5 inch nominal size boring bit when she is given plans that require tolerances of 1.4 thousandths of an
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!