1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marta [7]
3 years ago
13

Let the function f(x) have the form f(x) = Acos(x-C). To produce a graph that

Mathematics
2 answers:
Gala2k [10]3 years ago
6 0

Answer:

A has to be 2

Step-by-step explanation:

In the expression f(x)=A*cos(x-C), the multiplicative factor A represents what is called the "amplitude of the wave-shaped function that you obtain as the graph. Such amplitude is understood as half of the crest-to-through distance of the wavy curve.

From the drawing, the crest is at y=2 and the through at y=-2 (a distance of 4 units) therefore the value of A should be half of that distance: 4/2 = 2

Mrac [35]3 years ago
3 0

Answer: 2

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the square roots of 9604​
OLEGan [10]

Answer:

98

You have to use prime factor decompisition. I hope this helps

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Brianna earned $28,000 last year. If the first $20,000 is taxed at 10% and income above that is taxed at 13%, how much does Bria
DiKsa [7]

Answer:

3,040$

Step-by-step explanation:

20k*.1=2,000

8k*.13=1,040

2,000+1,040=3,040

I am so sorry if I'm wrong.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
DOOOO NOTTT SKIPPPPPPP
Shalnov [3]
1st one RS=DE,
second one T=F,
last one R=D
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HURRY!
kirza4 [7]
Answer: $2.26
10% of $52.50 is 5.25. Then, $52.50-$5.25 is $47.25. $49.99-$47.25 is $2.26
4 0
3 years ago
Donna bought 5 bags of dog treats for $10.90. What is the cost per bag of dog treats? A. $0.46 B. $2.73 C. $15.90 D. $2.18
Juliette [100K]

Answer: $2.18

Step-by-step explanation:

 You are trying to solve for the cost of one bag or unit cost. Take

  the amount of money spent and divide it by the number of bags

  purchased.

  10.90 ÷ 5 = 2.18

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is $800 divided by blank =$ 80?
    11·2 answers
  • Which term means that you receive a fixed amount of pay for a job on a weekly, bi-weekly, or monthly basis?
    14·1 answer
  • Charles rode 15 miles on his bicycle in 2.5 hours . barb rode her bicycle 8 miles in 1.5 hours at what rate fid Charles ride,in
    11·1 answer
  • Solve (x - 2 < 5) ∩ (x + 7 > 6).
    14·2 answers
  • Todd begins piano practice at 4:15 and ends at 5:50 how long is practice
    10·2 answers
  • Please help me with this problem. image attached.
    15·1 answer
  • This is 50 points plz help ( no links ) EXPLAIN YOU ANSWER plz
    10·1 answer
  • Cuál es el resultado de 1/2 + 1/4 + 0.25​
    12·1 answer
  • Match the base to the corresponding height​
    5·1 answer
  • Consider the linear function f(x)=4x-5 Find the values of x for which f(x)=3,f(x)=5,f(x)=-3
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!