1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
malfutka [58]
2 years ago
6

Anyone happen to know this? Thanks.

Mathematics
1 answer:
Step2247 [10]2 years ago
8 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

given y = f(x) then y = f(x + c) represents a horizontal translation

• If c > 0 then shift to the left of c units

• If c < 0 then shift to the right of c units

given y = f(x) then f(x) + c represents a vertical translation

• If c > 0 then shift up by c units

• If c < 0 then shift down by c units

here f(x) = | x | thus a shift of 4 units right is f(x) = | x - 4 |

and a shift of 6 units up gives

f(x) = | x - 4 | + 6 → A

You might be interested in
help a girl out :*) A store sells 8 basketballs for every 2 soccerballs. If the store sells 320 basketballs, how many soccerball
arsen [322]

Answer:

80

Step-by-step explanation:

320 divided by 8 is 40 and 40 x 2 is 80

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 6 pack of soda costs $3.60. What is the unit rate for one bottle of soda?
iVinArrow [24]

Answer:$0.60

Step-by-step explanation:

Divide younr cost by the amount of soda.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jacob earned 300 on an amount deposited into his bank account for 3 years at a 2% annual simple interest rate how much did Joe d
vampirchik [111]
Joe deposited 180.

300 x .02 x 3 = 180
3 0
2 years ago
A paint sprayer covers 2 1/2 ft of wall in 1/8 min.
Andre45 [30]
20ft/min 2 1/2 *8=20
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Joe ate twice as many pieces of Halloween candy as Ed. Together they ate 48 pieces. How many pieces of candy did ed eat ?​
Lemur [1.5K]
48 in total theirs two people so that’s 12 each but joe had 2 twice as many as Ed. Which Ed ate 6
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Maria earned $450 in 5 days. What was her average earning per day?
    7·2 answers
  • How much paper is used for the label on the can of peas? Round your answer to the nearest tenth of a square inch.
    6·1 answer
  • Trevor drove 202 miles to visit his grandparents. It took him 4 hours to get there. What was the average speed that Trevor drove
    14·1 answer
  • I am studying so I need to know how to do question 8 a. b. c. D. IS EASY PLZ AND THANK YOU!!!
    14·1 answer
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·2 answers
  • 29849 (3 sig. Fig )
    8·1 answer
  • What is the quotient when (10n^2-37n-12) is divided by (n-4)?
    12·1 answer
  • Can someone help me on number 5!!!
    9·1 answer
  • Easy question solve and get 10 points 3245=3×100__×2×__×__4×__+5
    15·1 answer
  • 100 points
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!