1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dennis_Churaev [7]
3 years ago
10

Glados works as a nurse at a county hospital in Baton Rouge. Glados

Mathematics
1 answer:
Serga [27]3 years ago
7 0

Answer:

Glados makes $44.76 per hour.

Step-by-step explanation:

Given:

Total hours Glados worked this week = 38.4

Amount earned by Glados this week = $1,718.64

To find her hourly earnings for the week.

Solution:

We will use unitary method to find the unit rate.

If for 38.4 hours Galdos earned = $1,718.64

Then for 1 hour she will earn = \frac{\$1,718.64}{38.4}=\$44.756\approx\$44.76

Thus, Galdos' hourly earnings for the week = $44.76

You might be interested in
Pleasseeee help I'll give you brainlest answer
guapka [62]
Hope you use this to learn!

5 0
3 years ago
Determine whether the given value is a solution of the equation. write Yes or No.
givi [52]

Answer:

  1. yes 3.no 5.yes 7.there is no s in the equation

6 0
3 years ago
Help me with this please! Can you please answer it today? I really don't want to wait...
rjkz [21]

Answer:

60 degrees

Step-by-step explanation:

sum of angles at a point = 360

there are 6 angles so

360/6= 60

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this problem can you please show the work
AysviL [449]

Answer:

48 degrees

Step-by-step explanation:

inscribed angle is always equal to the measure of the arc

4 0
3 years ago
Use crayons to color to shows at least two of it's parts<br><br><br>​
Luden [163]

Answer:

im not exactly sure what you mean by that, could you please rephrase and expand on the pregunta

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Make m the subject of the formula m/v - t/b = m-t/r
    9·1 answer
  • Differentiate f and find the domain of f.<br> f(x) = x/[1-ln(x-1)]
    6·1 answer
  • Solve for x:<br> 51 = 3x
    12·2 answers
  • Which unit is used to measure distance? A. Grams B. Seconds C. Millimeters D. Centers
    11·1 answer
  • An item originally priced at $160 was discounted to $84. What percent was the discount?
    15·2 answers
  • When modeling hourly pay, which part of the equation is used to represent the
    7·2 answers
  • Jack’s backpack weighs 15 pounds. Fernando’s backpack weighs less than Jack’s. Which graph shows how much Fernando’s backpack ca
    6·1 answer
  • A rectangular swimming pool has a length of l yards and a width 5 yards less than its length. How much does it cost to border th
    13·1 answer
  • Help please, i’ll give crown
    10·1 answer
  • There are 15 boys in school base ball team , they represent 5% of grace Christian school , In all how many are there in school
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!