Answer:
a = -4/9
Step-by-step explanation:
(9a + 4) = 0
Subtract 4 from each side
9a + 4-4 = 0-4
9a = -4
Divide each side by 9
9a/9 = -4/9
a = -4/9
Answer:
1- $ 0.25.
2- $ 26.25.
3- $ 1.73.
Step-by-step explanation:
1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:
2.99 / 12 = X
0.249 = X
Thus, the cost of each orange is $ 0.25.
2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:
10.5 / 4 x 10 = X
2.625 x 10 = X
26.25 = X
Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.
3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:
0.99 / 4 x 7 = X
0.2475 x 7 = X
1.7325 = X
Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.
Answer:
Reviewed by: D'Arcy Lyness, PhD
Print
en español
Hablar con tus papás
Talking to Your Parents
Sure, you talk to your parents, but what if you need to really talk? Maybe you have a problem you can't solve alone. Or it could be that you want to feel closer to your Mom and Dad.
It's easy to say "Hi, Mom" or "Dad, can you pass the potatoes?" It can be harder to start talking about personal topics. Still, it's good to confide in your parents. In fact, it can help a lot.
Be Brave and Start Talking
Let's face it, talking about personal stuff can feel embarrassing. But remember, your parents know you pretty well — and they were your age once, too! So don't let a little embarrassment stop you. It's OK to go ahead and share what's on your mind.
Some kids might think if they share a problem, they'll make a parent worried or upset. But your mom or dad can handle knowing about your problem, big or small. If they look concerned, it just means they care, and that they feel for you.