Answer:
<u>The correct answer is that Rachel's workshop total cost is US$ 5,700 per month and US$ 19 of average cost per unit sold every month.</u>
Explanation:
<u>1. Rachel's workshop monthly costs</u>
Rent US$ 600
Salaries US$ 3,600
Insurance premium US$ 300
Raw materials US$ 1,200
<u>Total monthly costs US$ 5,700</u>
<u>2. Rachel's workshop average monthly costs</u>
Number of units sold per month = 300
Average monthly costs = Total monthly costs/Number of units sold
Average monthly costs = 5,700/300
<u>Average monthly costs = US$ 19</u>