1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka-Z-Leto [24]
4 years ago
14

A bakery offers a sale price of $2.90 for 4 muffins. What is the price per dozen?

Mathematics
2 answers:
laila [671]4 years ago
8 0

Answer:

4 muffins are of $2.90

1 muffin is of  2.90/4 =0.725

1 dozen(12 muffens) 0.725x12=

Step-by-step explanation:

romanna [79]4 years ago
7 0

Answer:

8.70

Step-by-step explanation:

3 * 4 = 12.

12 = 1 dozen

So you have to multiply 2.90 * 3

The answer is 8.70

=======================

That's one way to do the problem. Here's another.

4 muffins = $2.90

12 muffins = x                Cross multiply.

4x = 12*2.90

4x = 34.80                     Divide by 4

4x/4 = 34.80/4              Do the division

x = $8.70

You might be interested in
An online streaming service deducts $7 from Serena’s account every month of a year. After 1 year, how much do the streaming serv
torisob [31]

Answer:

$84

Step-by-step explanation:

This is a super simple question. All you have to know is how much money will be charged a month, and how many months there are in a year. Just simply multiply 7 by 12 as the streaming service is charging 7 dollars a month and there are 12 months in a year. After you multiply the two numbers, you should end up with 84 dollars charged after 1 year.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE PLEASE PLEASE HELP I WILL GIVE XTRA POINTS AND BRAINALIST TO FIRST PERSON
victus00 [196]

Answer:

the answer is A because it has all numbers less than 15

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
5x-5=7x+1 solve this
sasho [114]

Answer:

x = -3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
It takes Mia 1/4 hour to pick out all beads and 1/10 hour to string them. If she only has 5 and 1/4 to make bracelets how many w
JulsSmile [24]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

Mia take 1/4 and 1/10 hours to create a bracelet. This is 1/4 + 1/10 = 10/40 + 4/40 = 14/40 = 7/20.

It takes her a total of 7/20 hours to make the bracelet. She has 5 1/4 hours to work. To find the number of bracelets she can make divide 5 1/4 by 7/20.

Write first 5 1/4 as a mixed number. 21/4. Then rewrite it as multiplication with the reciprocal of 7/20 to divide fractions.

21/4 * 20/7 = 420/28 = 15

She will make 15 bracelets.

4 0
3 years ago
9. Three minutes after a hot tub starts to fill, the tub contains 24
Marianna [84]

Answer:

8 gallons per minute

Step-by-step explanation:

24 gallons in 3 minutes

you divide 24 by 3 which is 8

40 gallons in 5 minutes

you divide 40 by 5 which is 8

the relationship is that in both the answer was 8 as in 8 gallons per minute

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Once a week you babysit your neighbors toddler after school, usually going to a local playground. You notice that each swing on
    8·2 answers
  • What can a rational number be written as
    9·1 answer
  • Which quadrilaterals appear tohave 2 pairs of opposite sides that are parallel?
    13·1 answer
  • What values of x satisfy the inequality 4x+2>10?
    13·1 answer
  • If $1000 is invested in an account earning 3% compounded monthly, how long will it take the account to grow in value to $1500? R
    9·1 answer
  • The points A (-3, b), and B (1, 3) are 5 units apart. Find the value of b.
    14·1 answer
  • Show the mixed number and fraction that have the same value 3 2/7 4 5/8 2 3/5 2 3/8
    8·1 answer
  • Can someone help me please
    9·1 answer
  • Quiz consists of 60 true or false questions. If the student guesses on each​ question, what is the standard deviation of the num
    9·1 answer
  • Law of sines: StartFraction sine (uppercase A) Over a EndFraction = StartFraction sine (uppercase B) Over b EndFraction = StartF
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!