Answer:
$0.23 or D
Step-by-step explanation:
Edg :)
Answer:
y>1
Step-by-step explanation:
y-1 > 0
Add 1 to each side
y-1 +1> 0+1
y>1
Answer:
unit rate: $7.45/2.5 lbs of steak
--------------------------------
reduced:
7.45 dollars /2.5 pounds
GCF=0.5
7.45/0.5=14.9$
2.5/0.5=5
unit rate:
$14.9/5 pounds
Step-by-step explanation:
If the perimeter is 182, double the length which is 52 to get 104. Subtract that from 182 to get 78. Divide that by 2 to get the width which is 39.
We can write an equation of this, with p representing the unknown population. We know that 90% of the population owns cars:
90% * p
We also know that 4761 people own cars, which is the same as the above expression, so we write:
90% * p = 4761.
From there, you just divide both sides by 90%, or 0.9
p = 4761/0.9 = 5290
The population is 5290 people.