1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RideAnS [48]
3 years ago
6

(Math) Valentina purchased 200 beads for $48 to make necklaces. If she needs to buy 25 more beads, how much will she pay if she

is charged the same rate?
Mathematics
2 answers:
balandron [24]3 years ago
8 0

48/200=x/25 multiply both sides by 25 to get alone .  X=25+48/200. Then   X= 48/8. So x=6. Therefore she needs to pay $6 more  

Andrew [12]3 years ago
7 0

We can find the unit price for each bead by using 48/200.

48/200 = 0.24.

Valentina paid $0.24 for each bead.

Now, to find out how much it'd cost for 25 more, we can simply use 25 * 0.24.

25 * 0.24 = 6

Valentina will pay $6 for 25 more beads.

You might be interested in
Write the percent as a fraction or mixed number in simplest form
kow [346]
Well actually number nine shows a fraction. There is no percent shown.
5 0
4 years ago
Really need help plss
kvasek [131]
It landed on red 102 times out of 300 spins

that is 102/300 which can reduce to 17/50 as a fraction

17/50 = 0.34 as a decimal
6 0
4 years ago
−3/8 ÷ 1/2= the numbers are fractions
marishachu [46]

\text {Hi! To solve this problem you must...}

\text {Do Keep Change Flip (KCF):}

\text {Keep: -3/8}

\text {Change: /  into *}

\text {Flip: 1/2 into 2/1}

\text {Your new problem should be -3/8*2/1}

\text {The Final Step is to Multiply:}

\text {Note: When Multiplying Fractions you multiply Numerator by Numerator}

\text {and Denominator by Denominator}

\text {-3/8*2/1=}

\fbox {-6/8}

\text {Best of Luck!}

\text {-LimitedX}

4 0
3 years ago
Jacob and his 6 friends are at restaurant and split the bill evenly. If ecah person paid $20, what was the bill total?​
cestrela7 [59]
The bill total would be $140 because there are seven people (6 friends+Jacob) and each payed $20. (7)(20)
8 0
3 years ago
Carl worked six and one-half hours on Monday. He worked eight and two-third hours on Tuesday. How many hours did Carl work in al
Gnoma [55]

Answer: 15 hours and 37 minutes


Step-by-step explanation: 6 and 1/2 hours is 6 hours and 30 mins

8 and 2/3 hours is 8 hours and 67 mins


So 8 hours + 6 hours is 14 hours


Since 67 minutes is over an hour, we're going to take 60 minutes from 67, leaving u with 7 minutes


Add the 60 minutes to the 14 hours and you get 15 hours.


Take the 7 minutes and add it to the 30 minutes and you get 37 minutes.


All together the answer is 15 hours and 37 minutes


7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the volume of a box with the following dimensions a height of 4m, a width of 3m, and a length of 5m?​
    15·1 answer
  • The seventh term of the sequence -2, -6, -10, -14, ... is _____.<br><br> -26<br> -24<br> -22<br> -20
    12·2 answers
  • The length of the shadow on flat ground of a man who is 6 feet tall and is standing up straight is 8 feet. The distance between
    6·2 answers
  • Line JK passes through points J(–3, 11) and K(1, –3). What is the equation of line JK in standard form?
    13·1 answer
  • I give thank and 5 stars :D
    11·1 answer
  • Lola sold $2030 in ads, Ahmed sold $1540, and Tommy sold $1800. What fraction of the total sales did each salesperson sell?
    6·1 answer
  • A box of buttons contains the same number of each type of button. It contains 220g of buttons
    6·1 answer
  • I need help i am very confused
    13·1 answer
  • Four packs of a certain brand of T-shirts cost$220. Each pack costs the same amount of money and contains 5 T-shirts. What is th
    9·2 answers
  • Is it weird that i enjoy a-ha take on me yet i was only born in 2007?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!