1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mashutka [201]
3 years ago
10

Which describes changing an angle of rotation?

Mathematics
2 answers:
erik [133]3 years ago
8 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

givi [52]3 years ago
3 0
I think the answer is B). because if the angle is changed if it turned on a fixed point. its changed if it translated or if the rays are changed, neither is it changed if it translated to the right either.
You might be interested in
You buy a six pack of Gatorade for $9.00. What is the unit price or the price per bottle?
Viefleur [7K]

Answer:

Price per bottle is 1.5 or $1.50

Step-by-step explanation:

To get price per unit, you just divide the amount of money spent by the items purchased. 9/6 = 1.5

4 0
3 years ago
Ronnie wants to buya computer table that measures 10 feet by 17 feet.The cost of the table is $16 per square foot.How much will
Lady bird [3.3K]
Find how many square feet it is
assumng the table is a rectangle
area=legnth times width
area=10 times 17=170

16 per 1 square foot
16 imes 170=2720

answer is $2720
8 0
3 years ago
Factor: 100x^2- 81
Alex17521 [72]

Answer:

Choice 'D' (10x + 9) (10x-9) is the correct answer

Step-by-step explanation:

100x^2 - 81

This is a difference of squares...

therefore = (10x + 9) (10x - 9)

7 0
3 years ago
Please help I don’t understand 6 - z+3y+5x^2
ale4655 [162]

Answer:

what is the complete question?

6 0
2 years ago
If i have $40.00 to spend and 1 pound of food costs $0.40 cents. How many pounds of food would i be able to buy?
Ivanshal [37]

Answer:

40/.40 = 100

You can buy 100 pounds of food.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the median value of the data set shown below?<br><br> .67, .25, .82, .4, .2, .66, .48, .51
    9·1 answer
  • Write an inequality for each situation <br> There are at least 24 pictures on the roll of film.
    14·2 answers
  • What is 12 + 12 + 4 + 24
    8·1 answer
  • If stuv is a rectangle and mvsu = 52, what is the value of x?
    10·2 answers
  • What decimal is represented by this expanded form? 5 x 10,000 3 x 1,000 2 x 10 8 x 1 6 x 1/100 4 x 1/1000
    9·1 answer
  • Marshall works at an animal shelter. He makes sure all the cats are vaccinated. In July, 56 of the cats entering the shelter had
    14·1 answer
  • After Hillary realized her clock was running 30 minutes fast, she used a knob on the clock to turn the minute hand back 30 minut
    15·2 answers
  • If g(x) is the inverse f(x) and f(x)=4x+12,what is g(x)
    11·1 answer
  • Tom knows that in his school 10out of every 85 students are lefthanded. There are 391 students in Toms school. How many studentd
    8·1 answer
  • Choose the three equivalent forms of 4.625.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!