Answer: the answer is 19.6
Step-by-step explanation:
just add up by each number, for example 5.6+3 miles is 8.6 miles so just keep adding up the miles to get this answer
Answer:
$1615.05
Step-by-step explanation:
First the cost. We know that tuition per credit hour is 113.67 and there is a flat fee of 660. This can be represented by 113.67h + 660, where h is equal to the number of credit hours.
Next, the amount paid. There are two constants of 350 and 400 already there. We can represent the remaining amount that needs to be paid by another variable, x.
Now, the cost needs to be equal to the amount you pay. We can replace h with 15 for 15 hours and solve for x.
113.67h + 660 = 350 + 400 + x
113.67(15) + 660 = 350 + 400 + x
1705.05 + 660 = 750 + x
2365.05 = 750 + x
1615.05 = x
Answer:
-5.25
Step-by-step explanation:
-3(-a+2)=7a+15
=>3a-6=7a+15
=>-15-6=7a-3a
=>-21=4a
=>a=-21/4=-5.25
hope this helps please mark as brainliest:)
Obviously the 5 apples for $1.00 is the better buy. You are getting more apples for less money.
Answer:
38%
Step-by-step explanation:
The additional wage compared 12 years of education to 16 years of education is:
