1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Musya8 [376]
3 years ago
14

This is a 3 question thing! HELP!

Mathematics
1 answer:
romanna [79]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

MR=2x-1. First equation

RP=9x+3 second equation

MP=MR+RP third equation

MP= 2x-1+9x+3 first equation plus second equation

MP=11x+2

MP=57

57=11x+2 replaced MP value

57-2=11x

55=11x

55/11=x

X=5

You might be interested in
What numbers go in the sqaures?
givi [52]

On the first two pairs you need to write 3 and 4, and 6 and 2.

On the second page we have:

1) 4

2) 2 and 7

3) 1

4) 1 and 3

5) 3.

<h3>What numbers go in the squares?</h3>

a) Here we just need to use scientific notation.

For the first case, the numbers that go in the exponent boxes are the same ones that go in the example, which are 4 in the first one and 2 on the second one.

Then, if we want the difference to be 29,400, then we can use 3 on the first box and 6 on the second. OR, because this is an absolute value, we can just invert those.

This is:

6 and 2 on the first two squares, and 3 and 4 on the second two squares.

b) Here we want to make perfect squares.

For example, on the first case we have:

x*2*2

We need to find the value of x such that this is a perfect square. Notice that we can rewrite this as:

x*2*2 = x*4

Then it only is a perfect square if x = 4.

For the second case:

14*x*y

This is only a perfect square if x*y = 14

Then we can use x = 2 and y = 7.

With similar reasoning, on the next box we have:

2*8*x

2*8 = 16, is already a perfect square, so x = 1.

The next one is:

x*3*y

Here we can define x = 3 and y = 1, so we get a perfect square.

Finally:

3*x

Here the only possible value of x is 3.

If you want to learn more about perfect squares:

brainly.com/question/1538726

#SPJ1

5 0
2 years ago
Find the volume of the cone​
irina1246 [14]

Answer:

The volume of the cone is 12936 cubic mm.

Step-by-step explanation:

Given

Circumference of base = 132 mm

Height of the cone = 28 mm

Solution

Formula  of circumference = 2\pi r = 132 mm

\therefore\ r= \frac{132}{2 \pi } = 21 mm

Now volume of cone = \frac{1}{3} \times\pi \times r^{2} \times h

on substituting the value of r and h  we get ;

\frac{1}{3}\times\frac{22}{7} \times21\times21\times28= 12936\ mm

thus volume of cone is 12936  cubic mm.

4 0
3 years ago
Solve each system by graphing -6-3x=-2y -2y=-6-3x
omeli [17]
These are the same line when you graph. So there are infinite solutions to this system. 
7 0
3 years ago
Calculate the total with 6% sales tax and 18% tip for a dinner that costs $27.58
beks73 [17]
Do $27.58 x .06 (for the sales tax) which equals in total $1.65.
Then do $27.58 x .18 (for the tip) which equals $4.96 in total.
Later add the tip and tax together which you get $6.61,add that to $27.58 and you'll get $34.19 total adding the tax and tip
3 0
3 years ago
the original price is $448, the sale price is $398, note the original price and the discount price as a percent. find the saving
makvit [3.9K]
The original price is 67 and 4 percent dissocount
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The average of Paula's two test scores must be 80 or more for her to get at least a B in the class. She got a 72 on her first gr
    9·1 answer
  • Solve for 6 = x/7 - 8
    9·1 answer
  • to rent a certain meeting room, a college charges a reservation fee of $34 an an additional fee of $6.70 per hour. the chemistry
    5·1 answer
  • There are 80 people at the city swim park today. Everyone in the park was wearing swim suits or sunglasses, some people had both
    9·1 answer
  • At a gas station during a road trip, Gerard has $32.00 to spend on fuel and windshield washer fluid for his car. Fuel costs $2.7
    5·1 answer
  • Order Numbers least to greatest -4.3, 5/4 ,8.2, -6/2, 4, -2.5, 5.33
    11·1 answer
  • Find the unit rate. 4 grams for every $\frac{3}{4}$ serving The unit rate is grams per serving.
    13·1 answer
  • Kim buys a gallon of milk that cost $3.15 and a box of cereal that cost $4.79. The total costs of the
    5·2 answers
  • What is the volume of this triangular pyramid?<br> 9 cm<br> 7 cm<br> 8 cm
    14·2 answers
  • What are the exact steps to solve for the x-intercepts of f(x)= −4x2 + 4x + 8? What about −9 = x2 + 6x? Please explain thoroughl
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!