1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
barxatty [35]
3 years ago
5

Please help!!

Mathematics
1 answer:
lana66690 [7]3 years ago
6 0
Th answer is the forth question
You might be interested in
suppose that you have 3000$ to invest. which investment yields the greater return over a 10 year period: 8.04% compounded daily
Ksenya-84 [330]

Answer:  Option A: 8.04% compounded daily

<u>Step-by-step explanation:</u>

A = P\bigg(1+\dfrac{r}{n}\bigg)^{nt}\qquad where\\\\\bullet A = \text{accrued amount (principal plus interest earned)}\\\bullet P = \text{principal (amount invested)}\\\bullet r = \text{rate (in decimal form)}\\\bullet n=\text{number of times compounded in one year}\\\bullet t=\text{time (number of years)}\\\\\\Option\ A:\\A = \text{unknown}\\P=3000\\r=8.04\%\rightarrow 0.0804\\n=\text{daily}\rightarrow 365\\t=10\\\\A=3000\bigg(1+\dfrac{0.0804}{365}\bigg)^{365\times 10}\\\\.\ =\$ 6,702.79

Option\ B:\\A = \text{unknown}\\P=3000\\r=8.1\%\rightarrow 0.081\\n=\text{quarterly}\rightarrow 4\\t=10\\\\A=3000\bigg(1+\dfrac{0.081}{4}\bigg)^{4\times 10}\\\\.\ =\$ 6,689.37

Option A results in the greater amount of money.

7 0
4 years ago
Jerome will also order t-shirt for the volunteers he will order both adults and child size t shirt
RideAnS [48]

a >= 200

5 a + 2.5 c <=1500

Step-by-step explanation:

Step 1 :

Let c be the number of child t shirt and a be the number of adult t-shirts

Given the cost of adult t-shirt is $5 and the cost of child t-shirt is $2.50

Step 2 :

Inequality 1

Given that Jerome needs at least 200 adult t-shirts .

So the minimum quantity of adult t-shirts should be 200

Hence we have a >= 200

Step 3 :

Inequality 2

Given that the total cost should be less that $1500

We have,

5 a + 2.5 c <=1500

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
All of used hard cover books at a yard sale are the same price Hugo paid 4.50 for 6 books explain how to find the unit price of
olga_2 [115]
Will they be 75p ?? Because you have £4.50÷6
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help ASAP (7th Grade math) (Use graph for 6-7)
Aleks04 [339]
Its is C 8 because 8 plus 8 is 16 so you want to keep doing 8 until you find 36
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which term best describes a mathematical statement of the form shown below? If A, then B.
Solnce55 [7]
It maybe conditional statement

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Abby ran 2 1/3 miles. Miguel ran 1 1/2 times as far as Abbey did. how many miles did Miguel run?
    13·1 answer
  • It costs $430 to rent the cottage for the weekend.Last year it cost $400.What percentage increase is this?
    12·2 answers
  • What are the small numbers for math? and why does there need to be letters and what do they mean? (I'm sorry if this question so
    6·2 answers
  • Rewrite as a logarithmic equation. e^9=y
    15·1 answer
  • The quotient of a number and three
    12·1 answer
  • HELP ME PLZZ I AM GIVING 30 POINTS FOR THIS!!
    5·1 answer
  • Which situation could be represented by -18
    11·1 answer
  • Only number 3 plssssssssssssssss
    8·1 answer
  • Change the mixed numbers to improper fractions 5<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=5%5C%20%5Cfrac%7B1%7D%7B3%7D%20" id="TexFo
    5·1 answer
  • . Keith plans on eating 1 cup of tuna per day for five days. How much tuna does he need? Are 4 cans enough?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!