1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hodyreva [135]
3 years ago
14

What is the remainder when (x^3+1) is divided by (x^2-x+1)?

Mathematics
1 answer:
Nuetrik [128]3 years ago
6 0

Answer:

A; x + 1

Step-by-step explanation:

Since the viniculum in a fraction represents division, we can rewrite the expression like this:

\frac{x^3+1}{x^2-x+1}

We can already see that x^{3} + 1 could be factored:

Since anything with a "<em>one</em><em>" </em>as its base will remain one, we can rewrite:

x^3+1^3

Now, we can apply the "<em>sum of cubes</em>" formula:

\frac{\left(x+1\right)\left(x^2-x+1\right)}{x^2-x+1}

Cancelling out!

x+1

Thusly, you are correct and the remainder is \boxed{x+1{\text{\:or\:A}}}.

Hope this helps! ((:

You might be interested in
Carlos earns $3.50 a day on his paper route. He runs
loris [4]

Answer:

their are 4 weeks in a month so 4*7=

28

so its 1/28 which is equals to (1 divided by 28)

3.57%

Hope This Helps!!!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Select the three ratios that are equivalent to<br> 2 adults/5 children
IceJOKER [234]
2:5
4:10
8:20
16:40
Hope that helps:)
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evan spent 15.89 on 7 pounds of birdseed how much did the bird seed cost per pound
Ugo [173]
Evan spent $2.27 on each pound of bird seed. To solve this divide the cost of the bird seeds by the pounds, which will lead you to this answer. Hope this helped! :)
8 0
3 years ago
Evaluate the following for the given values. 7xy - y + x - 1 for x = -2 and y = -1
BigorU [14]

<em>Heyo! ;D</em>

After evaluating the given expression, the result would be <em>14 - x.</em>

<em></em>

<em></em>

Hope this helped you! If so, please lmk! Tysm and good luck!

8 0
2 years ago
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
xeze [42]

Answer:

Step-by-step explanation:

If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?

1. Divide the cost by the number of bottles.

4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Which table shows a proportional relationship between x and y?
    13·2 answers
  • Which strategy can be used to solve this problem?
    7·2 answers
  • skinny Malone has a lot of pets he has 4 more goldfish than Turtles and one less Canary than goldfish six of his pets are birds.
    5·1 answer
  • What is the mode of 82 , 79 , 72 , 72 , 81 , 77 , 69
    12·2 answers
  • Which of the following is TRUE about a TCF Free Student Checking Account?
    7·2 answers
  • Find the followingearetattawetat
    15·1 answer
  • Please answer this correctly
    9·2 answers
  • a bag contains 10 marbles four of them are red three blue two white and one yellow a marble is drawn at ramdom what is the proba
    7·2 answers
  • If Kim has 45 stickers and her sister steals 20 of them how many stickers does Kim have left?
    9·1 answer
  • Solve: 2/3(y+2)-5/6(y-1)=5/4(y-3)-4<br><br> please solve quickly :)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!