Answer:
4.5
Step-by-step explanation:
You can change 1/4 to a decimal and then multiply 2×2.25
20,000 = P ( 1 + 0.1 )^4
20,000 = P * 1.1^4
20,000 = P * 1.461
P = 20,000 : 1.461 ≈ $13,689.25
Answer: Miranda needs to put now in the bank $13,689.25
Answer:
Zero
Step-by-step explanation:
Answer: Neither, Both Unit Prices are equal.
Step-by-step explanation: In order to find the unit price of an item, you divide the quantity by the price. In this case, the Big Lots would be 5.88/12 which equals 49 cents. The Walmart Batteries are 8.82/18 which is also 49 cents. So both batteries are the same price, you should buy the better quality battery in this situation.