The characteristics of these geometric figures create:
1. Parallel lines are lines in the same plane that will never intersect and also if they are in different planes, those lines will never intersect too.
2. While perpendicular lines are two lines that will meet at a 90-degree angle or right angle.
Answer:
The 64 ounce jug of milk costs $0.010 more per ounce than the 128 ounce jug of milk/
Step-by-step explanation:
3.20/128=$0.025 per ounce jug of milk
2.24/64=$0.035 per ounce jug of milk
0.035 - 0.025 = .010
1,000,000, because its the 1st 7 digit number and it happens to be even
Answer:
Step-by-step explanation:
To isolate r, we're going to need to do some algebraic manipulation.
Multiply both sides by r:
Divide both sides by a:
Hope this helps!
Answer:
1006.72
Step-by-step explanation:
Multiply 9.68 by 104