1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna71 [15]
2 years ago
11

If the endpoints of AB have the coordinates A(9, 8) and B(-1, -2), what is the midpoint of AB?

Mathematics
2 answers:
pickupchik [31]2 years ago
5 0
The midpoint, if the endpoints are (x₁,y₁) and (x₂,y₂):
(\frac{x_1+x_2}{2}, \frac{y_1+y_2}{2})

(9,8) \\
x_1=9 \\ y_1=8 \\ \\
(-1,-2) \\
x_2=-1 \\ y_2=-2 \\ \\
\frac{x_1+x_2}{2}=\frac{9-1}{2}=\frac{8}{2}=4 \\
\frac{y_1+y_2}{2}=\frac{8-2}{2}=\frac{6}{2}=3

The midpoint of AB is (4,3).
Dafna1 [17]2 years ago
3 0

Answer: 1 4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which is equivalent to 3v8
Tomtit [17]

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

= \sqrt[3]{8}^{x}\\

= Since \sqrt[3]{} = ^{1/3}

= So, It becomes :

= 8^{\frac{x}{3}

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hey, I need some help with this:
Naya [18.7K]
An inverse operation is writing the opposite sign to another sign
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
570 mL = ? oz,show work
Natali5045456 [20]
Conversion from milliliters to ounces can be done using the following relation: 1 mL = 0.033814 ounce.

Given 570mL, we multiply it to the amount of ounces as shown in the relation. This is done below:

570 mL * (0.033814 oz / 1 mL) = 19.274 oz
8 0
3 years ago
What is the solution to the equation 2/3 x + 1 = 1/6 x -7
slamgirl [31]

Answer:

x = -16

Step-by-step explanation:

2/3 x + 1 = 1/6 x -7

Multiply both sides of the equation by 6 to eliminate the fraction

6*(2/3 x + 1) =6( 1/6 x -7)

4x +6 = x -42

Subtract x from each side

4x-x +6 = -42

3x +6= - 42

Subtract 6 from each side

3x+6-6 = -42-6

3x = -48

3x/3 = -48/3

x = -16

3 0
3 years ago
PLZZ HELP ASAP MARKED BRAINLIESTFrom which store should Camillo buy bread to get the best price?
adell [148]

Answer:

err B? since it's the cheapest. usually with unit rate prices there should be a quantity but since there isn't just choose the lowest price

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Trevon had $24 to spend on 5 pens after buying them he had $4 how much did each pen cost
    8·1 answer
  • How is the product of 3 and 2 shown on a number line?
    11·1 answer
  • 1. 0.483 converted into a fraction in simplest form
    13·2 answers
  • A car rental company offers two plans for renting a car. plan
    11·1 answer
  • The graph of y​ = 5x^6 - 3x^4 + 2x - 9 has at most how many turning​ points?
    14·1 answer
  • What is (+,+) reflected over the x axis?
    9·2 answers
  • A buoy floating in the ocean is bobbing in simple harmonic motion with period 5 seconds and amplitude 4ft. Its displacement d fr
    11·1 answer
  • P and a are both prime numbers. Find the values of p and q so that 6*54*p/q is a perfect cube.
    11·1 answer
  • Can someone Help me plz <br> Ty
    6·1 answer
  • (3x4)^4 simplify using power rule
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!