1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
V125BC [204]
3 years ago
12

The diagram shows the number of dollars each child has in a family. How can you redistribute the money so that each child has th

e same amount? Check all that apply.
A balance diagram going from 1 to 9. 2 circles are above 4 and 2 circles are above 8.
Each child who has $8 must give away $4.
Each child who has $8 must give away $2.
Each child who has $4 must be given $4.
Each child who has $4 must be given $2.
When fairly balanced, each child has $6.
When fairly balanced, each child has $7.
Mathematics
2 answers:
mash [69]3 years ago
8 0

Answer:

2,4,5

Step-by-step explanation:

Law Incorporation [45]3 years ago
3 0

Answer:2,4,and5

Step-by-step explanation:Common sense

You might be interested in
An online ticket seller charges $44 for each ticket to a concert, plus a fixed handling fee of $12. Define the unknown variables
const2013 [10]

The unknown variables are how many tickets are being bought and the total.


t=tickets

x=total


44t+12=x

6 0
3 years ago
Pls help me
mylen [45]
1.x+16
2.x-8
3.12/x
these are the algebraic expressions
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Polygons are similar. Find the value of x. ​
ollegr [7]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

8/2=16/4

=4

x-3=2.5*4

x=10+3

x=13

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost
GaryK [48]
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
3. You have 3 consecutive numbers, with the smallest number n.
mr Goodwill [35]
SU RE sorry okay 20 so so
3 0
2 years ago
Other questions:
  • 25 pints of apple juice are poured into 1/2 pint bottles. how many bottles can be filled with apple juice
    12·2 answers
  • After a big snow storm, Joe and Jim decided to shovel driveways for money. Jim shoveled 3 less than twice as many driveways as J
    10·2 answers
  • 4. A boat sails east for 35 miles and then turns to sail 10 miles south. What is the distance of the boat from its ending point
    11·1 answer
  • Divide.<br><br> 3 1/2 / 4<br> Write your answer in the simplest form
    7·1 answer
  • Simplify the following: <br> log(25x^3) + 3log(1/x)
    10·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated gloves cost $36.95.what is the unit price of the pair of gloves?​
    9·1 answer
  • Put the numbers in order from smallest to largest.
    15·1 answer
  • 0/1 For positive integer n, n? = n! · (n − 1)! · … · 1! And n# = n? · (n − 1)? · … · 1?. What is the value of 4# · 3# · 2# · 1#?
    8·1 answer
  • Find the slope given the two points of a line.<br> (9,7) (3, 2)
    9·2 answers
  • In a week 13 hens laid 78 eggs what is the unit rate for eggs per hen?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!