1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OverLord2011 [107]
2 years ago
7

What is the slope of the line that contains the points (4, -1) and (-1, 4)

Mathematics
2 answers:
Phoenix [80]2 years ago
6 0
Slope = -1 -4 / 4 --1
slope = -5 / 5
slope = -1

Roman55 [17]2 years ago
3 0
Answer: 5/-5 = -1
i hope this helps
You might be interested in
What do you think about when you hear the phrase "system of equations"? In other words, what do you already know about systems o
Reptile [31]
Basically the question is asking YOU when you hear “system of equations” what do you think about it - what do you already know about system of equations. Basically. Btw enjoy this picture.

4 0
2 years ago
Three planes intersect in<br> Select one:<br> O a. a plane<br> O b. a point<br> O c. a line segment
Arada [10]

Answer:

a line segment ✓....,.........

5 0
2 years ago
What is the inverse of the function f(x) = 4x + 8
Y_Kistochka [10]

Answer:

let f(x)= y

y = 4x+8

x= 4y + 8

4y = x - 8

y = (x - 8)/4

Hope this helps.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the expression when a=6 and b=45
KIM [24]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

Given

b - 4a ← substitute a = 6 and b = 45 into the expression

45 - 4(6) = 45 - 24 = 21

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A package of 4 pairs of insulated socks costs ​$21.16. What is the unit price of the pairs of socks​? The unit price is ​$nothin
goldenfox [79]

Unit price is total price/ quantity purchased.

21.16 / 4 = 5.29

Unit price = $5.29 per pair

5 0
3 years ago
Other questions:
  • NEED HELP ASAP AGAIN
    14·2 answers
  • What is the slope of the function
    12·2 answers
  • What is an example of what property ?
    12·1 answer
  • Algebra 2<br><br> Solve: f(x)=x^2-9
    5·1 answer
  • How does solving the equation arithmetically compare to solving an equation algebraically
    15·1 answer
  • Zoey took 2.5 hours to bike the 60 km from her house to the beach. It took her 3.5 hours to bike the same distance back to her h
    13·1 answer
  • A company makes a standard model flashlight (s) and a delux flashlight (d) the company makes 3$ profit on each standard model an
    6·1 answer
  • Write a numerical expression for 3 more than half of 16.
    5·2 answers
  • Decompose 2 ⅜ Plz help
    9·1 answer
  • PLS HELP!!!! I need help in algebra, no links, no stealing points, and only correct answers or you will be reported!!! I AM GIVI
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!