1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
raketka [301]
3 years ago
8

In five years, Josh will be 21 years old. How old is he now? Let J represent Josh's current age. Which formula would correctly c

alculate Josh's current age?
Mathematics
1 answer:
defon3 years ago
3 0
21 - 5 = J
J + 5 = 21
J = 16

Hope this helps!
You might be interested in
Divide (3+2i)/(-4+5i). express answer in standard form
Levart [38]
\dfrac{3+2i}{-4+5i}=\dfrac{(3+2i)(-4-5i)}{(-4+5i)(-4-5i)}=\dfrac{-12-15i-8i-10i^2}{(-4)^2-(5i)^2}\\\\=\dfrac{-12-23i+10}{16+25}=\dfrac{-2-23i}{41}=-\dfrac{2}{41}-\dfrac{23}{41}i
8 0
3 years ago
Estimate the sum 258+565
Thepotemich [5.8K]
So do 260+570 which is 830

The real sum is 823
7 0
3 years ago
The Jones family has a monthly income of $6,500. The budgeted the following: Retirement savings $700, Emergency savings $550, an
MakcuM [25]

Answer:

1867

Step-by-step explanation:

took the test

8 0
2 years ago
Please help! With explanation, thanks!
Ber [7]
45.6%, I think


If the angle was 45 degrees, then 50% of the circumference of the ice cream would be inside the cone.
But the real angle is 41. 41 = (41/45) * 45

So if we multiply 45 by 41/45, we get 41. In the same way, if multiply the "50%" by 41/45, we get the percentage of ice cream circumference that is in the cone.

50% * 41/45 = 45.6%
4 0
3 years ago
Factor each completely.
Natasha_Volkova [10]

HI I JUST DID THE FIRST ONE . SORRY I CAN'T ANSWER THE 5TH AND6th IT'S HARD

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 2. Why is proper cleaning, sanitizing and disinfecting so important?
    10·2 answers
  • Based on the information given, can you determine that the quadrilateral must be a parallelogram? Explain. Given XY = WZ and XW
    6·1 answer
  • Ella spent her whole allowance of $2.00, plus the 16¢ she had left over from last week, onbubble gum. If the pieces of gum had b
    7·1 answer
  • Solve. s – 6 < 24 {s | s < 6} {s | s < 10} {s | s < 54} {s | s < 90}
    12·2 answers
  • Find the length of the side.
    7·1 answer
  • If a 12 tall foot corn silo empties at a rate of 6 inches a day, how long will it take for the silo to empty two thirds of it's
    14·2 answers
  • I need to know which of these answer choices are correct.
    14·1 answer
  • Some help me with these two questions please!!!!!!!
    8·1 answer
  • A 7-meter roll of red ribbon costs $2.52. What is the unit price
    13·2 answers
  • start at -3.5 and then add to that 4.2. As if you were walking from -3.5 on the number line up 4.2 steps to the right. Where wou
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!