1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrew [12]
4 years ago
15

What are some examples of how you have used, or could use, algebraic equations to solve problems in your everyday life?

Mathematics
1 answer:
pshichka [43]4 years ago
3 0
We use algebraic equations in our daily lives without knowing it. For example, when we go shopping, calculate grocery expenses, or even fill our gas tanks, we are using equations. Let's say we needed to fill our gas tank, but we only had $15.00 to do so. If the price of gas is $3.00 per gallon, how many gallons could we buy? We use the simply algebraic equation of \frac{x}{y} to calculate the total gallons that can be bought. x = the money we have. y = price per gallon of gas. \frac{15}{3} = 5. So with $15.00, we can buy 5 gallons of gas; and that is just one example of using an algebraic equation in everyday life!
You might be interested in
PLEASE HELP ME! GIVING AWAY POINTS!<br><br> Solve.<br><br> 2+y−8=19
navik [9.2K]
Y=25 because 19-2+8 equals 25 so y = 25
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use slopes and y-intercepts to determine if the lines y=−x2+14 and 3x−4y=−1 are parallel.
Keith_Richards [23]
Answer: the lines are not parallel.


Explanation: if you isolate the x in 3x^2-4y=-1, the equation is y=3/4x^2+1/4


So, they are not parallel because the slope is not the same.
7 0
3 years ago
Two Points P and Q, 25 meters apart, are on the same Straight line, the same side and the same ground Level as the foot of the t
Lelechka [254]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Anyone know how to do this? If so PLZ HELP ASAP
pickupchik [31]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The wrapping material used for the birthday gift was 546 in.² if the length of the box was 7 inches and the width is 6 inches. w
lara31 [8.8K]

Answer:

6x7 = 42 so then you divide 546 by 42 then it should be 13

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • it cost $19.50 for postage and$5 for insurance to send a one-pound box by Express mail. How much does it cost to send 12 one-pou
    11·1 answer
  • 91. jerry bought some pears at the store. he paid $4.59 for 5.4 pounds of pears. what is the unit price of the pears? homework h
    13·1 answer
  • Simplify.
    10·1 answer
  • Kai has 130 beads to make necklaces. there or 100 blue beads. there are 20 red beads. what fraction of the beads are blue?what f
    5·2 answers
  • -3x-7(x+4) which is a term in this expression
    15·1 answer
  • A recipe calls for 3/4 ounces of vanilla to each muffin. How many ounces of vanilla will you need to make 7 muffin?
    6·1 answer
  • Marlon withdrew $25 from his savings account every week for 5 week.Which expression is the best choice to help him determine the
    10·2 answers
  • PLEASE HELP!! Factor completely. (y^2x) - (y^x) - 20
    7·1 answer
  • Solve for x and y<br><br><br><br> Please help!!!
    15·1 answer
  • Solve the equation with special factors. (Please show all steps) <br> 4p^4 - 25p^2 = -16p^2
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!