1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivanshal [37]
2 years ago
10

If a half gallon milk costs $1.24, what is the cost per pint?

Mathematics
1 answer:
PIT_PIT [208]2 years ago
7 0

Hello! The answer is: $0.31


You might be interested in
Can one of y’all help me with this pls
Goshia [24]

Answer:

B. 12/25

....................

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the greatest common factor of the following monomials pq^2 and pq^5
diamong [38]

find the prime factors of each term in order to find the GCF

answer is pq^2

4 0
3 years ago
Write in exponent form 85
Nataly [62]

We are given 85

Firstly, we will find all possible factors of 85

we can write it as

85=1*5*17

so, exponential form is

85=5^1*17^1................Answer

4 0
3 years ago
three brothers and a sister shared a sum of money equally among themselves. if the brothers alone had shared the money, then the
Virty [35]

Answer:

1. t=240

2.t/3=(t/4)+20

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Is there some people who dont wear there retainer and still have straight teeth? cause mine still is
RideAnS [48]

Answer:

I Think Yes!

Step-by-step explanation:

Cause I Also Have A Straight Teeth and Also I Don't Wear Retainer!!

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is 16 and 7/8 as an improper fraction?
    15·1 answer
  • How many times greater is 8×10 to the 4 power than 4×10 to the -5 power
    6·2 answers
  • 7. G(2, 2), H(3, -1), J(-2, -1),
    15·1 answer
  • Find the value of y for which the value of 1.7y+37 is 14 less than the value of 9.3y–25 HELP QUICK
    9·1 answer
  • SAVINGS ACCOUNT Ms. Cole pays $2 a month
    12·1 answer
  • Abdul used a probability simulator to roll a 6-sided number cube and flip a coin 100 times. The results are shown in the tables
    7·1 answer
  • The ratio of 6th graders to 7th graders in a class of 35 students is 3:4. How many more 7th graders than 6th graders are in the
    10·1 answer
  • Which side lengths form a right triangle?
    7·1 answer
  • 6th grade math help me please
    7·2 answers
  • Help me out pleaseeeee
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!