1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastasy [175]
3 years ago
11

Determine the domain of {(1,-2), (-2,0), (-1,2), (1,3)}

Mathematics
1 answer:
I am Lyosha [343]3 years ago
3 0

Answer:

{-2, -1, 1}

Step-by-step explanation:

Domain is a list of x values

=

{-2, -1, 1}

You might be interested in
In a certain card game you draw one card off a standard deck of 52 cards. If you draw a spade you get paid $12, if you draw a re
Mariulka [41]

Step-by-step explanation:

In a standard deck of 52 cards, there are 2 red aces, 2 red Queens, and 13 spades.  That leaves 35 cards for everything else.

For the game to be fair, the cost must equal the expected value.  The expected value is the sum of each outcome times its probability.

C = (12) (13/52) + (20) (2/52) + (38) (2/52) + (0) (35/52)

C = 68/13

C ≈ 5.2308

4 0
3 years ago
Evaluate:Log2(1/16)​
e-lub [12.9K]

Answer:

-4 i think

Step-by-step explanation:-4 i think

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PlS help lots of points
Len [333]
I feel like there is something missing from this question, for example how large is the tree house? If these are just plain measurements, then I would opt for B.

3 0
3 years ago
Look at this graph:
Anton [14]

Answer:

3/2

Step-by-step explanation:

slope=rise/run=30/20=3/2

5 0
3 years ago
A bakery offers a sale price of $3.45 for 4 muffins. What is the price per dozen?
Vlad [161]

Answer:

Cost of 4 muffins = $3.45

Cost of 12 muffins = (3 sets of  x 4 muffins = 12)

Cost of 3 sets of muffins = $3.45 x3 = $10.35

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • In the diagram, bisects ABC. Find mABD and mDBC
    10·1 answer
  • Measures of each interior angle
    12·1 answer
  • Find the measure of angle a
    13·1 answer
  • Line m in xy plane contains the points (2,4) and (0,1) which of the following is the equation of M
    9·1 answer
  • What is the value of m ? 2(3 m - 6 + 3 m) = 2 m + 2 -4 m
    13·1 answer
  • Sue has 100 dimes and quarters. If the total value of the coins is $21.40, how many of each kind of coins does she have?
    13·1 answer
  • PLEASE ANSWER ASAP!! GOOD 20 POINTS
    6·1 answer
  • If 12 keychains cost $9 then how much does 20 keychains cost? $________ Also if you could may you provide steps on how you got t
    14·2 answers
  • What is the volume of the following rectangular prism?
    10·1 answer
  • If the mean of a symmetrical distribution is 245, which of the following values
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!