Size of the rectangle is changed, so it cannot be a translation.
This is a dilation, so Teagan is correct.
C. Teagan is correct because the unshaded rectangle is smaller than the shaded rectangle.
<em>Answer:</em>
<em>$0.38 per yard</em>
<em>Step-by-step explanation:</em>
<em>Step 1:</em>
Given; A 9-yard roll of string that costs $3.42.
Required; To find the unit price
<em> Step 2:</em>
Convert $3.42 to cents

<em>Step 3:</em>
<em>Find the unit price</em>




<em>Convert to dollars</em>


Hence the unit price is $0.38 per yard.
Answer:
hsuaiabshsisnsbkjwnsjns
Step-by-step explanation:
1828392919287382928whshsisnsjjs
sorry, i can't answer that question
Answer:
x = - 1/6 + √-119/6, and, - 1/6 - √-119/6
Step-by-step explanation:
Using the quadratic formula which is: - b ± √b² - 4ac / 2a
a = 3, b = 1, c = 10
- 1 ± √1² -4 * 3 * 10 / 2 * 3
- 1 ± √1 - 120 / 6
-1 ± √-119 / 6
= -1/6 + √119/6, or - 1/6 - √-119/6