1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leviafan [203]
3 years ago
12

What would 100 divided by 3 be as a whole number?

Mathematics
1 answer:
melomori [17]3 years ago
8 0
100÷3 = 3.33333 which means 3
You might be interested in
Which system of linear inequalities Is represented by this graphed solution?
SashulF [63]

Answer:

y ≥ 3x - 1

y < -\frac{1}{2}x+2

Step-by-step explanation:

Let the equation of the solid line passing through (x', y') given in graph is,

y = mx + b

Here m = slope of the line

b = y-intercept

Slope of the solid line =

                                 m = \frac{3}{1}

                                 m = 3

y - intercept 'b' = -1

Therefore, equation of the line will be,

y = 3x - 1

Since, shaded (blue) area is above the line, inequality that will represent the solution area will be,

y ≥ 3x - 1

For the dotted line,

Slope of the line (m) = \frac{\text{Rise}}{\text{Run}}

                                  = \frac{-2}{4}

                                  = -\frac{1}{2}

y-intercept (b) = 2

Equation of the dotted line → y = -\frac{1}{2}x+2

Since, shaded (grey color) area is below the dotted line,

Inequality representing the solution area will be,

y < -\frac{1}{2}x+2

7 0
3 years ago
Can someone please help me with this question
blondinia [14]

Answer:

i don't now

Step-by-step explanation:

Sorry I couldn't help you

7 0
2 years ago
Help me please, i just need an answer
Kruka [31]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
Strike441 [17]

Answer:

Each pen costed $5.

Step-by-step explanation:

Simple, the coefficient (5) is the cost for one of the pens & the x is the amount of pens bought.

Hope this helped & please give me the brainliest if it did!

4 0
2 years ago
the ratio of isabella money to shane money is 3:11 if isabella has 33$ how much money do shane and isabella have together use di
Liono4ka [1.6K]
Together both shane and isabella have 42$

8 0
4 years ago
Other questions:
  • Riley drinks 2 cups of water from a 1- quart water of bottle. How much water is left in the bottle?
    9·1 answer
  • 4h-2h+5=19 Solve for h
    10·2 answers
  • Find the slope of the line through each pair of points (-2,-1) and (8,-3)
    15·2 answers
  • PLEASE HELP!! You make a scale drawing of a banner for a school dance. You use a scale of 1-inch feet. What is the actual width
    15·1 answer
  • An isosceles triangle has an angle that measures 120°. Which other angles could be in that isosceles triangle? Choose all that a
    12·1 answer
  • The graphs of linear functions f and g are shown on the grid.
    8·2 answers
  • A rectangle has an area of 117 cm^2 and width of 9 cm. Find its lenght​
    14·1 answer
  • Maria's kite tail was 3 1/2 feet long. Max's kite tail was 2 1/4 feet long. How much shorts was max's kite tail in inches?
    9·1 answer
  • 8th GRADE MATH
    13·2 answers
  • Please help i dont get this at all so please i will highly appreciate it .Thank youuu!!!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!