1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
m_a_m_a [10]
3 years ago
8

Please help me ASAP!!! thank you

Mathematics
1 answer:
Sholpan [36]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

10^3 means add 3 "000"

so 10^3 × 48 = 48,000

You might be interested in
Sang Jin has only quarters and nickels in her piggy bank. She has 66 coins in the bank with a value of $11.50.
Alexandra [31]

Your answer is 41 quarters.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the solution of y = -x - 3 for x = -2.
Neko [114]

Answer:

(-2,-1)

Step-by-step explanation:

y = -x - 3

you replace the x with the -2

y = -(-2) - 3

y=2-3

y=-1

7 0
2 years ago
Write the equation of a line that is parallel to y=0.6x+3 and that passes through the point
a_sh-v [17]
A line parallel to y = 0.6x + 3 will be of the form:

y = 0.6x + k

where k is a constant.

It passes through (-3,-5)

Thus,

y = 0.6x + k \\ \\ -5 = 0.6 \times (-3) + k \\ \\ -5 = -1.8 + k \\ \\k = -5 + 1.8 \\ \\ k = -3.2

\textbf{The equation is \: \: y = 0.6x - 3.2}
3 0
3 years ago
Write as a whole number 2.2 x 10 -8
leonid [27]
The answer is 14
2.2×10=22
22-8 is 14
7 0
2 years ago
Abdul earns $13.00 in interest each month for six months. How much interest will Abdul have earned at the end of six months?
ipn [44]

answer:

78

<em>-- please mark the brainliest and click the thanks button if correct :)</em>

<em></em>

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A die will be rolled some number of times and the object is to guess the total number of spots. There is a one-dollar penalty fo
    15·1 answer
  • ethan ate 4/8 of the sandwich.Andy ate 1/2 of the sandwich. the sandwiches were the same size whose sandwich had more equal part
    7·1 answer
  • When factored completely, m^5 + m^3 -6m is equivalent to what
    15·1 answer
  • Multiply 2(x+3)/x(x-1)*4x(x+2)/10(x+3)
    8·1 answer
  • Leena walked 2/3of mile.What is2/3written as a sum of unit fractions with a denominator of 9?
    6·2 answers
  • A test was marked out of 80. Aboy scored
    8·1 answer
  • Ex 4) Find the unit price for 6.5 pounds of apple for $12.95.
    9·1 answer
  • Sa
    14·1 answer
  • Barbara decided she wants a Disney+ subscription. Disney+ costs $7.59 per month.
    13·2 answers
  • PLEASE ANSWER! WILL MARK BRAINLIEST!
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!