1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GenaCL600 [577]
3 years ago
9

HELP PLS Miguel wants to bike a total of 100 miles over the course of one week in the summer. He logs how much he bikes each day

in the table below.
Miguel’s Biking Log Day Miles Completed

Monday 16.3

Tuesday 14 1/2

Wednesday 18.75

Thursday 12 1/4

Friday 22 3/5

How many total miles does Miguel need to ride on Saturday and Sunday to meet his miles Mark

Answer ASAP!!!!!! Please!!!!!
Mathematics
2 answers:
Troyanec [42]3 years ago
8 0

Answer:

15.6 miles needed for Sat. and Sun.

Step-by-step explanation:

100-(total of all the days)=how many miles he needs on Sat. and Sun.

100-84.4=15.6 miles needed

notka56 [123]3 years ago
3 0

Answer:

15.6 miles needed for Sat. and Sun.

You might be interested in
ANSWER FOR EXTRA POINTS MUST BE CORRECT ANSWER ⭐️⭐️⭐️
mamaluj [8]

Answer:

c. and Sagot po PA brainless po pleas

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the fewest number of quarters, nickels, and pennies that can be fairly exchanged for 2 quarters, 6 nickels, and 9 pennie
adoni [48]

Answer:

Your answer is 3 quarters, 2 nickels, and 4 pennies

Step-by-step explanation:

2 quarters plus 6 nickels plus 9 pennies is equal to 89 cents. So if we subtract 75(3 quarters) we get 14 which is less than 25 therefore we must only use nickels and pennies from now on. If we take 14 and subtract 10(2 nickels) we get 4 which less than 5 leaving us only to use pennies, which one a piece so it must be 4 pennies. Hope this helps!

4 0
3 years ago
Bananas are 5 for 79 cents . Isaiah bought 7 bananas. How many did Isaiah spend?
Margarita [4]
C it’s always c. When in doubt always chose c
7 0
3 years ago
a diet plan claims that people who follow the diet lose an average of 2 pounds per week. if this claim is true, what is the aver
ser-zykov [4K]

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write and solve an equation to represent the following situation.
LuckyWell [14K]

Answer:

6 + 7x = 27

x = 3cm

Step-by-step explanation:

so the question lets us know 3 things:

1) Sarah has a 27 ft pipe

2) she cuts 6 ft off

3) she cuts remaining pipe into 7 equal sections

what we don't know from the question is how big each of those 7 sections were. To form the equation we do this.

Since we know Sarah has 27 ft of pipe that would be our answer of the equation.

Sarah also removed 6 ft and the rest of the pipe she cut up into 7 small sections of equal length. since we don't know the length of the 7 smaller sections we will use the variable X to represent the length. this means that 6ft + 7x (X is the length of the pipes, and we multiply by 7 since there are 7 of them) must equal Sarah's total length of 27ft, therefore meaning our education would be

6 + 7x = 27

to solve for how long each pipe was, we need to solve for X by rearranging the equation as shown bellow.

7x = 27 - 6

7x = 21

x =  \frac{21}{7}

x = 3cm

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Does anyone know the answer to this?
    13·1 answer
  • What is the density of an object that has a volume of 4 mL and mass of 12 g
    14·1 answer
  • You want to buy birthday hats, cards, and teddy bears for your best friends birthday party. You buy the products for wholesale p
    13·1 answer
  • Use the distributive property to multiply 34x6 , 16x9 , 27x8
    13·1 answer
  • If f(x) = -(x - 1) then does f(-2)=3?​
    9·1 answer
  • Which number line represents the solution to 2.5 – 1.2x < 6.5 – 3.2x?
    12·2 answers
  • Question 28
    13·1 answer
  • 17 POINTS! I will also give Brainliest!
    14·1 answer
  • If a box of cereal that is 12.5 ounces costs $2.78, what is the unit price? Round your answer to the nearest cent.
    15·1 answer
  • 3x + 2.3 = 11.6 help please
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!