1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali5045456 [20]
4 years ago
12

Point U is on line segment TV . given TU=4 UV=5x and TV=3x+6 determine the numerical lenth of TV

Mathematics
2 answers:
adelina 88 [10]4 years ago
6 0

TU=13; UV= 13; TV=26

Step-by-step explanation:

Hope this helped!

olga_2 [115]4 years ago
4 0

Answer:9

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which expression can be used to approximate the expression below,for all positive number a,b and x where a =/ 1 and b=/ 1
rodikova [14]

Answer:

The correct option is 1.

Step-by-step explanation:

The given expression is

log_ax

The value of a is 1 and the value of b is 1.

According to the logarithm property,

log_mn=\frac{log_pm}{log_pn}

Using this property, we get

log_ax=\frac{log_bx}{log_ba}

The required expression is \frac{log_bx}{log_ba}.

log_1x=\frac{log_1x}{log_11}

log_1x=log_1x                   [\because log_aa=1]

Left hand side is equal to the right hand sides, therefore option 1 is correct.

4 0
3 years ago
A manager bought lunch for his coworkers. Each person picked either a salad or a burger. The salads cost $5 each and the burgers
Monica [59]

Answer: 8

Step-by-step explanation: You divide 102/13=7.84615385. Rounded answer 8.

6 0
2 years ago
Theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate
riadik2000 [5.3K]

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

3 0
3 years ago
K-8=-17 that is the answer to this problem
Margarita [4]

Answer:

k=-9

Step-by-step explanation:

k-8+8=-17+8

k=-9

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
a truck driver needs to drive his load to a destination that is 2760 miles away how many miles on average will he have to drive
vladimir1956 [14]
1 week = 7 days....so 1 week and 1/2 day = 7.5 days

2760 / 7.5 = 368 miles per day <==
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the value of x
    11·1 answer
  • The cost of a poster last year was $8.50 . This year the poster costs $10.00. What is the percent increase of the poster ?
    13·1 answer
  • 3x-y=3 I need to find x and y​
    7·2 answers
  • What’s the equation of the line with the given properties passes through (-4,-2) and (-4,5)
    14·1 answer
  • Plz help I don’t understand factors at all
    13·1 answer
  • How many 1/4 unit cubes that to fill a prisim
    15·1 answer
  • Hey besties there's another topic i need help with anyways here it is
    13·1 answer
  • The original price of a packet of potato chips was $2.50. Now, 5 packets of potato
    13·1 answer
  • LLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL'manburg
    14·1 answer
  • Phillip wanted to leave a 15% tip. Phillip's bill was $36.00. How much will he leave for a tip?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!