9514 1404 393
Answer:
$0.50/lb
Step-by-step explanation:
The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...
cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb
Answer:
Linear
Step-by-step explanation:
all values for y have a constant difference of -4.
That makes it linear due to a constant difference
11.5 * 2.3 = large door size
large door size / 12 = large door size in feet
large door size in feet / 10 = how many large doors can be cut from the board. (you have to round it down if there's a decimal- no 1/2 doors.)