1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Genrish500 [490]
3 years ago
14

Solve the system of equations by substitution

Mathematics
1 answer:
scoundrel [369]3 years ago
7 0

Answer:

(x, y) = (1, 3)

Step-by-step explanation:

given the 2 equations

x + y = 4 → (1)

y = 3x → (2)

Substitute y = 3x into (1)

x + 3x = 4

4x = 4 ( divide both sides by 4 )

x = 1

Substitute x = 1 into (2) for corresponding value of y

y = 3 × 1 = 3

solution is (1, 3 )


You might be interested in
The 200$ camera was on sale 15% off what was the price
Flauer [41]
Answer: $170
15% off 100 is $15 x2 is 30
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Are is the Triangle SWT and triangle SVU similar? What would be the answer?
kondaur [170]

Answer:

A) Yes the 2 triangles are similar by SSS Similarity and SAS Similarity

Step-by-step explanation:

SSS:

ST/SU = SW/SV = WT/VU

60/70 = 48/56 = 30/35

6/7 = 6/7 = 6/7

SAS:

ST/SU = SW/SV = 6/7 (look at SSS proving)

Angle S = Angle S because they are reflexive or the same angles

4 0
2 years ago
If a= lw and if l= 1.5 and w = 0.75 what does a equal
stira [4]
Oi :)

a= l*w
a=1.5 * 0.75
a= 1.125
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 12 oranges cost $4.20, what is the unit price?
Tcecarenko [31]

Answer:

50.4

Step-by-step explanation:

4.20x12

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
huong and kathyrn each day impeoved their yards by planting rose bushes and ornamental grass. they bought their supplies from th
marta [7]

Answer:

One rose bush = $3

One bunch of ornamental grass = $4

Step-by-step explanation:

We can set up a system of equations to solve for this. Let cost of 1 rose bush be r and cost of 1 ornamental grass be g. Thus we can form 2 equations:

14r+7g=70\\5r+14g=71

We can multiply the first equation by -2 so that we can eliminate g. Thus, we have:

(*-2)14r+7g=70\\5r+14g=71\\-------\\-28r-14g=-140\\5r+14g=71\\--------\\-23r=-69\\r=\frac{-69}{-23}=3

Thus, 1 rose bush is $3. Now plugging in r = 3 into the first original equation, we can solve for g:

14r+7g=70\\14(3)+7g=70\\42+7g=70\\7g=70-42\\7g=28\\g=\frac{28}{7}=4

Thus, 1 bunch of ornamental grass is $4.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Angles X and Y are supplementary. Angle X is 3 times the measure of angle Y. What is the measure of angle X?
    13·2 answers
  • Which of the following is the perimeter of a triangle with side lengths of 18 cm, 26 cm, and 32 cm?
    10·1 answer
  • (Express each rate in lowest term)<br>6 + 4 2/3​
    12·1 answer
  • What is the answer of question 14
    15·2 answers
  • As a member of a music club you can order CDs for $14.99 each the music club also charges $4.99 for each shipment the expression
    12·1 answer
  • g Four distinct numbers are to be selected from the list {−5, −4, −3, −2, −1, 1, 2, 3, 4}. In how many ways can this selection b
    6·1 answer
  • The pie chart below shows the percentage of total revenue that a publisher receives from various types of publications. Use this
    11·1 answer
  • F(x) = x2 - 1 r the number that belongs in the gree x = -1; x = [?]​
    12·1 answer
  • Which statement about 4(x-3) is true?
    9·1 answer
  • Which group of numbers could be the measures of the sides of a right<br> triangle?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!