Answer:168
Step-by-step explanation: v=lwh
V=7x8x3
= 168
Answer:
$0.94 per pound
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, make an equation and simplify it.
<em>2 pounds = $1.88</em>
<em>1 pound = ($1.88 ÷ 2) $0.94</em>
Hence, It costs <em>$0.94 per pound</em>
Answer:
We took $ 24 to the movies.
Step-by-step explanation:
Let total money be
On movies = Half of the money =
On popcorn = 
on candy = $2
On soda = $3
total money spent =
+
+ 2+3+1
x =
+
+ 2+3+1
x-
-
= 6
-
-
=6

Step-by-step explanation:
5. Determine whether the
x
y
11
-2
-1
2.
0
-1
1
2
2
11
Is it a linear quadratic or exponential