Seriously? the 20oz bag for $1.60 is cheaper per oz.
Hope this helps!
Vote me brainliest!
Answer:
use desmos and type in the equation to get the graph
Step-by-step explanation:
At the start, the tank contains
(0.02 g/L) * (1000 L) = 20 g
of chlorine. Let <em>c</em> (<em>t</em> ) denote the amount of chlorine (in grams) in the tank at time <em>t </em>.
Pure water is pumped into the tank, so no chlorine is flowing into it, but is flowing out at a rate of
(<em>c</em> (<em>t</em> )/(1000 + (10 - 25)<em>t</em> ) g/L) * (25 L/s) = 5<em>c</em> (<em>t</em> ) /(200 - 3<em>t</em> ) g/s
In case it's unclear why this is the case:
The amount of liquid in the tank at the start is 1000 L. If water is pumped in at a rate of 10 L/s, then after <em>t</em> s there will be (1000 + 10<em>t</em> ) L of liquid in the tank. But we're also removing 25 L from the tank per second, so there is a net "gain" of 10 - 25 = -15 L of liquid each second. So the volume of liquid in the tank at time <em>t</em> is (1000 - 15<em>t </em>) L. Then the concentration of chlorine per unit volume is <em>c</em> (<em>t</em> ) divided by this volume.
So the amount of chlorine in the tank changes according to
which is a linear equation. Move the non-derivative term to the left, then multiply both sides by the integrating factor 1/(200 - 5<em>t</em> )^(5/3), then integrate both sides to solve for <em>c</em> (<em>t</em> ):
There are 20 g of chlorine at the start, so <em>c</em> (0) = 20. Use this to solve for <em>C</em> :
I would say it is A because if you subtract <em>p,</em> the original price by $2.50, you would get <em>d, </em>the discounted price. Look at B u see that you're adding the discount which doesn't make sense. Looking at C, the discounted price of different prices can't always be the same. And finally, D, the discounted price is greater than the original. Also, if you subtract you would get different discounts.
Answer:
24.75 = 3*4.50 + x*4.50
x= 2.5 pounds of Granny Smith apples
Step-by-step explanation:
Gala apples = 3 lbs
Granny apples = x lbs
They cost 4.50 a pound
Total cost = 24.75
Total cost = gala apples * cost per pound + granny apples * cost per pound
Substitute in what we know
24.75 = 3*4.50 + x*4.50
24.75 = 13.50 + 4.5x
Subtract 13.50 from each side
24.75-13.50 = 13.50-13.50 + 4.5x
11.25 = 4.5x
Divide by 4.50 on each side
11.25/4.5 = 4.5x/4.5
2.5 =x