1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Strike441 [17]
3 years ago
6

Jeff and his family are driving to visit his grandmother.they have driven about 30 miles, which is about 2/3 of the way. ow much

futher do they have to go?
Mathematics
1 answer:
finlep [7]3 years ago
6 0
Say you have 3 cakes. How many cakes would you have eaten if you ate 1/3 of the three cakes? One, you have eaten one cake, out of the three you have.

How many cakes do you have left if you eat 2/3 of the three cakes? Two, you have eaten 2 cakes, and have 1 cake left.

It is a similar approach here, except the confusing part is working "forward", when you really have to work "backward". If you have driven 30 miles, and you have driven 2 parts out of the trip when there is 3 parts of the trip, how many miles have you driven? Hint: Dividing 30 by 2 gives you what fraction of the distance to Jeff's grandmother?
You might be interested in
Red Riding Hood is making a food basket out of 8 different fruits and 9 different vegetables. If there is only room for 6 items,
Bogdan [553]

Answer:

169,344

Step-by-step explanation:

Data provided in the question

Different fruits = 8

Different vegetables = 9

There is only room for 6 items

Based on the above information, the number of ways for an equal number of fruits & veggies is

For the number of combinations of fruit is

= 8\times7\times6

For the number of combinations of vegetables is

= 9\times8\times7

So, the total combinations are

= 9\times8\times8\times7\times7\times6

= 169,344

6 0
3 years ago
Ur smart if u can answer this ez question and extra points
Snezhnost [94]
The answer would be A :)
5 0
3 years ago
Tareq pays $22.10 for 2,6 pounds of salmon, What is the price per pound of the salmon? (20PTS FOR THIS)
Alexeev081 [22]
B

22.10 divided by 2.6 is 8.5 or $8.50
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is -1 a solution to 4x - 3 &lt; 5?<br> (look at the picture)
inessss [21]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Assuming that the question is asking for -1 to be plugged in as x

4(-1)-3≤5

-4-3≤5

-7≤5

5 0
3 years ago
Help me and explain
yan [13]

TOTAL IS $10


If the party costs $5 and each additional person is $1 and she invites 5 more 5 X 1 = 5


OR 1 + 1 + 1 + 1 + 1

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which number line represents the solutions x+4=2
    15·1 answer
  • Please provide work with your answer pls, 20 point question
    12·1 answer
  • For the expression,use a property to write an equivalent expression. Tell which property you used. 3y+4y=
    6·2 answers
  • What are the answers ​
    11·1 answer
  • using the numbers 5, 8, and 24, create a problem using no more than four operations (addition, subtraction, division, square, sq
    11·1 answer
  • Nick has 2 cars car A uses petrol car b uses desiel
    7·2 answers
  • Find the perimeter P of
    14·2 answers
  • Which distribution is positively skewed?
    9·1 answer
  • What is an equation of the line that passes through the points (-4, -5) and (-2, -6)?
    5·1 answer
  • 101 101 Suppose that Σ ai = -12 and Σ bi = -19. i=1 i=1 Compute the sum. 101 Σ( – 5ai – 12bi) i=1​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!