Let red marbles be x.
Blue : 2x
Red : x
Yellow : x+8
2x + x + x + 8 = 56
4x = 48
x = 12
Red marbles: 12
Blue : 24
Yellow: 20
Answer:
1
Step-by-step explanation:
Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
It should be B or D. B because in 2 hours you make $10.50 and then add 15 minutes and you get B. It could also be D because that's doing $5.25 an hour which is true it's just deleting the extra 45 minutes so it can be either B or D.
Congruent sides, so isosceles triangle. When we have an isosceles triangle the bisector of angle A is a perpendicular bisector of BC with foot D. So x=ADB=90 degrees.
Angle B is 47 degrees and angle y=BAD is complementary, the other acute angle in a right triangle.
y = 90 - 47 = 43
Answer: x=90, y=43