1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mina [271]
3 years ago
9

2. Suppose (220)_b and (251)_b are the squares of consecutive integers. Determine b.

Mathematics
1 answer:
Andrei [34K]3 years ago
3 0

Let x and x+1 be these consecutive integers. For some base b, we can write

(x_{10})^2=220_b=2b^2+2b

((x+1)_{10})^2=251_b=2b^2+5b+1

If

x^2=2b^2+2b

then

x^2+1=2b^2+2b+1

Now,

x^2+2x+1=2b^2+5b+1

2x+2b^2+2b+1=2b^2+5b+1

\implies2x=3b

Squaring both sides gives

4x^2=9b^2

and so

4(2b^2+2b)=9b^2

\implies8b^2+8b=9b^2

\implies b^2-8b=0\implies\boxed{b=8}

(because the base has to be non-zero)

You might be interested in
A bag contains 56 marbles ,some red ,some yellow ,some blue,there are half as many red as blue and eight more yellow than red .h
Delicious77 [7]
Let red marbles be x.

Blue : 2x
Red : x
Yellow : x+8

2x + x + x + 8 = 56
4x = 48
x = 12

Red marbles: 12
Blue : 24
Yellow: 20
7 0
3 years ago
(-3.2) to the power of 0
stellarik [79]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Zachary used the calculations shown to find how much he would spend on 16 ounces of pistachios.
maw [93]

Answer:

He made a math error

Step-by-step explanation:

6 ounces of pistachios cost $7.50

take 7.50 / 6=1.25 per ounce  ( not .80 per ounce)

Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces

8 0
2 years ago
anonymous anonymous 2 years ago Math Help Please!! :) Crystal earns $5.25 per hour mowing lawns. Write a rule to describe how th
aivan3 [116]
It should be B or D. B because in 2 hours you make $10.50 and then add 15 minutes and you get B. It could also be D because that's doing $5.25 an hour which is true it's just deleting the extra 45 minutes so it can be either B or D.
8 0
3 years ago
Solve this please with an explanation of process your finding the values of x and y
SpyIntel [72]

Congruent sides, so isosceles triangle.  When we have an isosceles triangle the bisector of angle A is a perpendicular bisector of BC with foot D.   So x=ADB=90 degrees.

Angle B is 47 degrees and angle y=BAD is complementary, the other acute angle in a right triangle.

y = 90 - 47 = 43

Answer: x=90, y=43

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The sum of two numbers is 57. The smaller number is 19 less than the larger number. What are the numbers?
    8·2 answers
  • How many pints in a quarts
    14·1 answer
  • I don't know the answer
    10·1 answer
  • The perimeter of a rectangle with a width x and a length that is 3 times the width
    13·1 answer
  • P(x)=3x^3+64x^2+64x+27, find all the possible zeros
    9·1 answer
  • Help Me in this math question ASAP​
    8·1 answer
  • cheaper for the same amount. 5) The bakers at Healthy Bakery can make 340 bagels in 5 hours. How many bagels can they bake in 15
    7·2 answers
  • Can someone help me out with this my grade are bad
    6·1 answer
  • For Sigma-summation Underscript n = 1 Overscript infinity EndScripts StartFraction 0.2 n Over 0.8 EndFraction, find S3=
    14·1 answer
  • Convert 0.2 m^ 3 , into c * m ^ 3​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!