1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marishachu [46]
3 years ago
5

Riley has had the same credit card for 10 years. She has $8000 in available credit and usually charges $300 per month. She pays

her bills on time and owes $500 on a car worth $7500. Which is most likely to occur? A. Her application for a new credit card will be denied. B. She will have a high credit score. C. She will pay a high rate for insurance. D. Her application for a mortgage will not be approved.
Mathematics
1 answer:
Gnesinka [82]3 years ago
7 0
The answer is B because that is the only logical answer when you stop and think about it because banks run off of trust basically and if you pay off you credit card and keep all your bills kept up then your credit will build up really good,
I know all this because I have a friend who's mom won't quit bugging me to get a bank account.  
You might be interested in
Please help me! Given (x+a)(x+b) = x^2+x-12, what is the value of a^2+b^2
Sonja [21]
(x + 4) (x - 3)
a = 4
b = -3

a^2 + b^2 = ...
= 4^2 + (-3)^2
= 16 + 9
= 25
4 0
3 years ago
What is the unit rate for 14 lb for $2.99
Alexeev081 [22]
How much for 1lb
2.99/14=0.213/1=$0.21

it is 21 cents per lb
4 0
3 years ago
Factor the expression 3x^(2)+10x+8
marin [14]

Hello,

If we want to factor the expression, we have to solve

3x² + 10x + 8 = 0

a = 3 ; b = 10 ; c = 8

∆ = b² - 4ac = 10² - 4 × 3 × 8 = 4 > 0

x1 = (-b - √∆)/2a = (-10 - 2)/6 = -12/6 = -2

x2 = (-b + √∆)/2a = (-10 + 2)/6 = -8/6 = -4/3

Factor :

a (x - x1)(x - x2)

= 3(x + 2)(x + 4/3)

= (x + 2)(3x + 4)

8 0
2 years ago
What is the perimeter of 2 1/2 and 5 1/3
Usimov [2.4K]
I am so sorry this is the wrong answer
8 0
3 years ago
Kari bought 3 gallons of milk that cost $2 70 per gallon What was the total cost of the milk? Enter your answer in the box​
Alla [95]

Answer:

$8.10

Step-by-step explanation:

2.70+2.70+2.70=$8.10

1. 2. 3. total

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A circle has a radius of 10 inches. Find the approximate length of the arc intersected by a central angle of 2π/3
    6·2 answers
  • What is the area of the figure?<br><br> 128 in<br> 118 in<br> 108 in
    9·1 answer
  • For what values of theta (0 less than or equal to theta less than or equal to 2pi) do maximum r values occur on the graph the po
    11·1 answer
  • Given the graphed function below, which of the following ordered pairs are
    14·2 answers
  • An equal number of students from two Algebra 1 classes at Bozeman School were randomly selected and asked how many hours per wee
    12·1 answer
  • Katie is watching a helicopter flying at an altitude of 5 miles. If the angle of elevation is pi/3 , the distance between Katie
    13·1 answer
  • the longest side of an acute isosceles triangle is 8 centimeters. rounded to the nearest tenth, what is the smallest possible le
    15·1 answer
  • Please help me I’m bad at math
    6·1 answer
  • Need help friend request if you asian as in korean and so on cause I'm trying sotem new so don't ask
    10·2 answers
  • Find the gradient of the line joining the points P(2,5) and Q(4,-2).​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!