A manufacturing company has the following fixed monthly costs and unit variable costs:
Rent = $2,200
Utilities = $375
Variable costs for materials and assembly = $13.25/unit
Monthly labor = $750
Given is the product is sold at $24.99 per unit
Let the number of units sold be x
Adding total cost = 
Equation becomes:


x= 283.21
So, rounding it to nearest whole number we get, 283 units.
Answer: 4x+2=10
Step-by-step explanation:
Answer:
there is no picture... but i will try my best to help you if you post picture in another question
Answer:
a. f<g is one of them. On the number line, g is closest to 0, meaning it is greater than f.
b. h>0 is one answer. H is to the right of 0, meaning that h is greater than 0.
c. im sorry, i dont know.
Step-by-step explanation:
If this is graded, I hope you get a good grade!