1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lunna [17]
3 years ago
10

A bank lent $200,500 for the development of two products. If the loan for priduct X was for $50,500 more than that for product Y

, how much was lent for product Y​
Mathematics
1 answer:
Kaylis [27]3 years ago
8 0

Answer:

$75,000

Step-by-step explanation:

Let

x ----> amount lent for product X

y ---->amount lent for product Y

we know that

A bank lent $200,500 for the development of two products

so

x+y=200,500 ----> equation A

The loan for product X was for $50,500 more than that for product Y

so

x=y+50,500 ----> equation B

substitute equation B in equation A

y+50,500+y=200,500

solve for y

2y=200,500-50,500\\2y=150,000\\y=\$75,000

You might be interested in
HALPPP ILL GIVE BRAINALIST
Anestetic [448]

Answer:

1. 2 1/4

2. 8.25

3. 8 6/8

4. 51.18

5. 56.875

6. $6.22

7. 62.14

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Suppose you are buying orange juice and you want to find the best deal. You find four different brands that offer various sizes
Alenkinab [10]

Answer: 3rd brand.

Step-by-step explanation:

1st brand:

6 oz cost $1.25

The amount per ounce will be:

= $1.25/6

= $0.21

2nd brand:

8 oz cost $1.33

The amount per ounce will be:

= $1.33/8

= $0.17

3rd brand:

12 oz cost $1.50

The amount per ounce will be:

= $1.50/12

= $0.125

4th brand:

16 oz cost $2.10

The amount per ounce will be:

= $2.10/16

= $0.13

From the calculation, the 3rd brand of orange juice is the better but as it's cheaper than others.

7 0
3 years ago
What is the measure of x?
MA_775_DIABLO [31]

when running a line, in a right-triangle, from the 90° angle perpendicular to its opposite side, we will end up with three similar triangles, one Small, one Medium and a containing Large one, from where we can use proportions to get their sides, so Check the picture below.

4 0
2 years ago
The Academic Computing Center has five trainers available in its computer labs to provide training sessions to students. Assume
kondor19780726 [428]

Answer:

87.72%

Step-by-step explanation:

Data provided in the question:

Design capacity of the system = 1900 students per semester

Effective capacity = 90% of design capacity

Actual number of students = 1500

Now,

Efficiency = [ [ Actual capacity ] ÷ [ Effective capacity ] ] × 100%

also,

Effective capacity = 90% of 1900

= 0.90 × 1900

= 1710

Efficiency = [ 1500 ÷ 1710 ] × 100%

= 0.8772 × 100%

= 87.72%

7 0
3 years ago
Audrey bought one pound of strawberries for $3.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer: $0.20

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce

3.20/16 = $0.20/ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sarah has 30090 cupcakes she sold 3000 cupcakes but she made 500 more how many does she have
    8·2 answers
  • Put a check by all the factors of 20.
    13·1 answer
  • I really will appreciate it if someone helped me on problem 8
    15·1 answer
  • A certain lottery has 39 numbers. In how many different ways can 6 of the numbers be selected? ​
    9·1 answer
  • The bird population in Louisiana is decreasing at a rate of 15% per day due to the oil spill. If there are 12,000 birds today, h
    14·1 answer
  • Parabola passes through the points (0,5), (1,4), and (2,5). What function does the graph represent?
    8·1 answer
  • A man bought a computer for $ 14 500. He sold it for $9000. Work out the percentage loss. *
    12·1 answer
  • List the variables for 3/2x
    10·1 answer
  • 8. Duane packed some books in a box shaped like a rectangular prism. The volume of
    10·1 answer
  • If the surface area of a cube is 150 cm2, what is the volume of the cube
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!