1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexgriva [62]
3 years ago
10

Please need help on this one

Mathematics
1 answer:
tekilochka [14]3 years ago
4 0
On which one do you need help with?
You might be interested in
small boxes contain DVD's and large boxes contain one gaming machine three boxes of gaming machines and a box of DVD's weighs 48
Pie
3(gameMachines) + 5(6) = 72lbs
3(gameMachines) = 42
gameMachine = 14
5 0
3 years ago
James did not get the PlayStation that he wanted for his birthday, but instead, he got $80. He decided that he will save the $80
Vika [28.1K]
W=14 that’s because 360-80=280 then you have to divide that by 20. And you get 14 weeks.
6 0
2 years ago
Which of the following are examples of inferential statistics?
Natali [406]
Testing random samples of lightbulbs produced by a company to confirm they work and testing a new drug on a random sample of patients to see how effective it is at curing the flu are examples of inferential statistics. The correct option among all the options that are given in the question are option "C" and option "E".
5 0
3 years ago
For the set ​= ​{​2,4,6}, determine ​n(​A)
Katyanochek1 [597]

Answer:

n(A)= 10

Step-by-step explanation:

Hope it is ..mark me as brilliant

3 0
2 years ago
A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
deff fn [24]
The unit price per pen is $0.14.

Explanation :
You simply divide the total by the quantity.
$1.09/8= 0.13625.
Since this has to do with money you round to the nearest hundredth to get $0.14.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone please help me with this! I'll do my best to give a lot of points for it!
    5·1 answer
  • 3x+2y=8
    13·1 answer
  • Write an expression for the sequence of operations described below.
    8·2 answers
  • 5,069 round to the nearest tenth
    12·2 answers
  • As your sixteenth birthday approaches you are looking for ways to make money so you can buy a used car. Currently, you earn $10
    8·1 answer
  • Sam works as a waiter in a restaurant. He earns $1,400 per month as a base salary, plus tips averaging 15% of the meals he serve
    8·1 answer
  • What is energy and what is it
    8·2 answers
  • Please solve for x thanks!
    6·1 answer
  • Helppp please enough points
    7·1 answer
  • Which one is it? I will give you twenty points, if you will answer
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!