1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BlackZzzverrR [31]
3 years ago
8

EASY MATH THAT I DON,T GET PLZ HELP QUICKLY​

Mathematics
1 answer:
jolli1 [7]3 years ago
6 0

Answer:

Terms: 4

Degree: 3

Leading coeff: 7

Step-by-step explanation:

a term is either a single number or variable, or numbers and variables multiplied together. Terms are separated by + or − signs, or sometimes by division. 7x³+5x²-3x+1 would have 4 terms: 7x³, 5x², -3x, and 1

You already have the degree which is the highest power in a polynomial

The leading coefficent is the coefficient in the term with the highest power, in this case being 7.

hope this helps!

You might be interested in
What is the value of the expression?<br><br> (5/2)2+3/4^3
wel
<span><span>12</span> + <span>15</span> + <span>45</span> + 1 <span>23</span> = <span>196</span> = 3<span>16</span> ≅ 3.166667</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many pints are in One 11/4 miles
Lostsunrise [7]

3.303e+13 that is approximately

7 0
3 years ago
The solution to the system equations
katovenus [111]

Let's solve this system of equations through substitution.

We have these two equations.

-7x-2y=14

6x+6y=18

Now let divide the second equation by 6.

6x+6y=18 ---->   x+y=3

Next, let us move y to the right side of the equation.

x+y=3 -------> x=3-y (x equals 3-y)

Because we found out that what x is in terms of y, we can input that in for every instance of x in this equation below.

-7x-2y=14 becomes -7(3-y)-2y=14 (Why? Because x equals 3-y!)

We have a one variable equation now and can solve for y.

-7(3-y)-2y=14

-21+7y-2y=14

5y=35

y=7

Plug in 7 for y in any equation to find x.

x+y=3

x+7=3

x=-4

answer: x=-4, y=7

3 0
3 years ago
At a fundraiser, students sold chocolate bars with almonds and chocolate bars with walnuts. The number of chocolate bars with al
BabaBlast [244]

Answer:

Total number chocolate bars with almonds sold were approximately 66.34 and total number chocolate bars with walnuts sold were approximately 34.67.

Step-by-step explanation:

Let number chocolate bars with almonds be x

Also let number chocolate bars with walnuts be y

Given:

Number of chocolate bars with almonds that were sold one weekend was 3 less than 2 times the number of chocolate bars with walnuts.

Framing the above sentence in equation form we get;

x=2y -3

Also given:

The number of chocolate bars with walnuts plus 4 times the number of chocolate bars with almonds was 300.

Framing the above sentence in equation form we get;

4x+y=300

Now Substituting the value of x in above equation we get;

4x+y=300\\4(2y-3)+y=300\\8y-12+y=300\\9y=300+12\\9y=312\\\\y=\frac{312}{9} \approx 34.67

Now we will substitute the value of y in equation x=2y -3 we get;

x=2y-3 = 2\times34.67 -3 = 69.34-3\approx66.34

Hence, Total number chocolate bars with almonds sold were approximately 66.34 and total number chocolate bars with walnuts sold were approximately 34.67.

6 0
4 years ago
PLEASE HELP,I AM BEING TIMED!!
Yuri [45]

Answer:

<h2><em>angle</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>1</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>be</em><em> </em><em>6</em><em>0</em><em>°</em></h2>

Step-by-step explanation:

<h2 /><h2>we know vertical opposite angle are equall so </h2><h2><em>angle</em><em> </em><em>1</em><em> </em><em>=</em><em> </em><em>6</em><em>0</em><em>°</em></h2>
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Need help with 1,2,3, and 4
    15·1 answer
  • A 16-cup bottle of fabric softener costs $16.80. What is the price per pint?
    5·2 answers
  • Select the correct answer.
    7·1 answer
  • What’s the answer for 3(x+4)=-18
    12·2 answers
  • What is the simplified answer and how to find it
    12·1 answer
  • 5. How many solutions will the following system of equations have?<br> y = -x +4<br> x² + y² = 16
    9·1 answer
  • Admission to the fair costs $8.75. Each ride costs $0.50 to ride. You can spend at most $16. Write and solve an inequality to re
    6·1 answer
  • Campbell’s paycheck was $260. She put 1/4 of her paycheck into a savings account. How much does does she have remaining from her
    8·1 answer
  • Triangle DEF has vertices located at D (2, 1), E (3,5), and F (6,2).
    7·1 answer
  • Please help, answer must be in fraction form if possible
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!