1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vekshin1
3 years ago
7

For what value of x would the quotient (2x^2+3x-4) divided (x=4) not make sense ??

Mathematics
1 answer:
ra1l [238]3 years ago
8 0
Plug in 4 for X and you get 44
You might be interested in
If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?
SpyIntel [72]
$6. Hope this helps;)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rolls are being prepared to go to grocery stores. Divide 72 rolls into 2 groups so the ratio is 3 to 5.
tekilochka [14]
To do this, nice it to add 3 and 5, then divide 72 by the result of sum 3 and 5. Finally multiply it by 3 and by 5 to get the result.
Lets do this
3+5=8
72:8=9 - number of rolls in 1 "unit" 
9*3=27  - first group
9*5=45  - second group
8 0
3 years ago
Sovle 7 pls and thankyou
Alina [70]

Answer:

-2r^7x^2

Step-by-step explanation:

-6x^3r^7/3x

2r^7x^3/X

4 0
3 years ago
Which fraction is equivalent to 7/12
Drupady [299]

The value of any number multiplied by 1 stays exactly the same, right? Well, as it turns out, 1 can be written as the fraction 7/7, or the fraction 8/8, or 9/9, 10/10, 11/11... I could go on and on to infinity, but there's a pattern there. 1 simply means "1 whole," or "all of it." "All of it" looks different in different denominators, but the core idea is the same: if we split something into n pieces, "all of it" means we have all n of those pieces. The numerator and denominator will always been the same, no matter how we want to represent 1.

What does this have to do with our problem? Well, we don't want to change the <em>value </em>of our fraction, we just want to change its <em>label</em>. So what we're going to do is multiply it by 1, but we're going to make sure to pick the right <em>label</em> for that 1.

7/12 x 1 = 7/12. This will be true no matter what. Let's see which of these options actually fit the bill:

\dfrac{14}{28}

Can we get this fraction by multiplying 7/12 from some form of 1? Well, 14 = 7 x 2, so let's see what we get if we pick the form 1 = 2/2:

\dfrac{7}{12} \times\dfrac{2}{2}=\dfrac{14}{24}\neq\dfrac{14}{28}

Nope, not quite. 14/28 is <em>not </em>equivalent to 7/12.

What about 21/36? 21 = 7 x 3, so let's give the form 1 = 3/3 a shot:

\dfrac{7}{12}\times\dfrac{3}{3}=\dfrac{21}{36}

There we go! All we did there was <em>relabel </em>7/12 by multiplying by form of 1. Since we never changed its value, we can stop our search here and conclude that 21/36 is equivalent to 7/12.

7 0
3 years ago
Explain how to solve 2^x + 1 = 9 using the change of base formula log base b of y equals log y over log b. Include the solution
elena55 [62]

Answer:

x=2.170

Step-by-step explanation:

The given equation is 2^{x+1}=9.

We take logarithm of both sides to base 2 to get:

\log_2(2^{x+1})=\log_29

Apply the power rule of logarithms to get:

x+1=\log_29

We now apply the change of base formula:

x+1=\frac{\log_{10}9}{\log_{10}2}

x+1=\frac{0.9542}{0.3010}

x+1=3.1701

x=3.1701-1

x=2.1701

To the nearest thousandth, x=2.170

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help I am stuck!
    7·1 answer
  • Find the area of the shaded region in the figure below. 5in. 8in.
    13·1 answer
  • Help answering these math questions
    12·2 answers
  • If f is continuous and (integral of f(x)dx from 0 to 4 is = 10), find the integral of (f(2x))dx from 0 to 2.
    6·1 answer
  • Find I. Choose the correct answer.
    11·1 answer
  • Which of the following is the x-coordinate of the solution to the system shown below
    5·2 answers
  • carol and jada sold raffle tickets to raise money for a new playground carol sold 2045 tickets jada sold 356 more than carol how
    12·1 answer
  • A company orders 25 boxed lunches from a deli for $185. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each
    8·1 answer
  • Find ? (inscribed angle)
    11·1 answer
  • Which of the following expressions results in a positive number? Select 3 that apply.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!