1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kozerog [31]
4 years ago
5

What is 4²(4²)? 2. 5⁴(5)÷2¹? 3. (5+3)²? Solve the following expressions

Mathematics
1 answer:
Nat2105 [25]4 years ago
7 0

Answer:

256, 3125/2, 64

Step-by-step explanation:

4^2(4^2)=16(16)=256

5^4(5)/2^1=625(5)/2=3125/2

(5+3)^2=8^2=8*8=64

You might be interested in
What value should replace the "?" to make the equations parallel?
Otrada [13]
The same slope would make the equations parallel. Therefore 5/3 would make them parallel.
8 0
3 years ago
Word form for 10,007,000,000,000
soldier1979 [14.2K]
Ten-trillion seven billion
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mahra saw an ad for three t-shirts for $33 and four t-shirts costing $42. Is the relationship of price and number of t-shirts a
slamgirl [31]

Answer

no  because as per the first ad the rate of a shirt is 11 dollars wherelse if u take second one its 2 dollars lesser

Step-by-step explanation:

1 shirt=33/3

=11

11*4=44

*=multiplication

4 0
3 years ago
4x^2 +3x-11y+17
masha68 [24]

Answer:

1) 4x^2, 3x, -11y, 17 (4 terms)

2) 4, 3, -11, 17 (4 coefficients)

3) none

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Simplify the algebraic expression: 4(3x + y) – 2(x – 5y)
VladimirAG [237]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

First use distribution

4(3x+y)= 12x+4y

and

-2(x-5y)= -2x+10y

combine the 2 answers

10x+14y

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Bob bedroom room weights 62 kilograms how many grams does bob bed weight
    10·1 answer
  • Brooklyn has a goal to save $8,000 to buy a new entertainment system. In order to meet that goal, she deposited $4,132.79 into a
    7·2 answers
  • A town's total allocation for firefighter's wages and benefits in a new budget is $600,000. If wages are calculated at $40,000 pe
    7·1 answer
  • Ms. Jackson’s class is going to the zoo. The zoo charges $10 for an adult and $6 for each student. If the total was $118, how ma
    12·2 answers
  • Subtract 52 - 2 from -37 +4<br><br>​
    5·1 answer
  • -x&lt;-26 what is the answer???
    14·1 answer
  • What is the lateral surface area on a square pyramid with base edges of 10 and the height of 12
    6·1 answer
  • Name the Families of Terms represented and list the members of each family. List the different families you see. Use as many lin
    14·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated socks costs "​$31.16." What is the unit price of the pairs of socks​?
    12·1 answer
  • Subtract and simplify. 12 3\8 − 9 1\8 =
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!